SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MTV i Cyfrowy Polsat walczą z piractwem

Walka z piractwem telewizyjnym w Polsce zatacza coraz szersze kręgi

Do grona firm zrzeszonych w Stowarzyszeniu Dystrybutorów Programów Telewizyjnych "Sygnał", które od kilku lat walczy z kradzieżą sygnału telewizyjnego, dołączyły Cyfrowy Polsat i MTV Polska.

Cyfrowy Polsat i MTV Polska dołączają do działającego od 2001 roku Stowarzyszenia Dystrybutorów Programów Telewizyjnych "Sygnał", którego członkami są obecnie CANAL+/CYFRA+, HBO, UPC Telewizja Kablowa, Aster, Autocom, Multimedia Polska, Telewizja Kablowa Poznań oraz Zielonogórska Telewizja Przewodowa. To bardzo ważny moment dla działającej koalicji antypirackiej, ważny zarówno dla rozwijającego się Stowarzyszenia, jak i jego nowych członków. Połączenie sił we wspólnej walce z kradzieżą sygnału telewizyjnego dowodzi, że coraz wyraźniej dostrzegane są zagrożenia, jakie niesie za sobą piractwo telewizyjne, pokazuje też, że rośnie przekonanie co do konieczności i wagi walki z tym procederem.

-m MTV jest żywo zainteresowana wspólnymi z innymi nadawcami i dystrybutorami programów działaniami, promującymi i egzekwującymi uczciwość w obrocie sygnałem telewizyjnym. Stowarzyszenie "Sygnał" ma duże doświadczenie i osiągnięcia w tym zakresie. MTV chciałaby włączyć się w te działania i oczywiście - oprócz wkładu pracy - wnieść swoje doświadczenie i pomóc w popularyzacji sprawdzonych standardów europejskich i amerykańskich w tym zakresie. Jesteśmy przekonani, iż już obecny skład Stowarzyszenia to duża siła doświadczeń, wiedzy i możliwość skutecznego prowadzenia działań promocyjnych, edukacyjnych i operacyjnych - mówi Beata Pawłowska, Dyrektor Generalny MTV Networks Polska.

Nasza decyzja o przystąpieniu do Stowarzyszenia to jednoznaczny sygnał pełnego poparcia dla inicjatywy, której celem jest zrealizowanie ważnych dla rynku telewizyjnego regulacji. Cyfrowy Polsat uznaje ochronę sygnału telewizyjnego za niezmiernie istotne pole swojej działalności. Działania edukacyjne Stowarzyszenia - zarówno specjalistyczne szkolenia dla służb policyjnych, jak i szeroko zakrojona społeczna akcja informacyjna - dają szansę na poważne potraktowanie problemu kradzieży sygnału telewizyjnego. Niestety, w Polsce panuje szerokie przyzwolenie społeczne dla takich nielegalnych działań. Tymczasem kradzież sygnału telewizyjnego to taka sama kradzież, jak wyniesienie książki z księgarni - powiedział Dominik Libicki, Prezes Cyfrowego Polsatu.

Cieszymy się bardzo, że rośnie liczba nadawców i operatorów telewizyjnych, którzy na konkurencyjnym rynku potrafią połączyć siły i wspólnie walczyć z piractwem telewizyjnym. W naszym wspólnym interesie jest przecież ochrona praw konsumentów, nadawców, dystrybutorów i licencjodawców programów TV. Działając wspólnie stajemy się coraz mocniejsi i skuteczniejsi, dzielimy się doświadczeniami, osiągamy coraz więcej sukcesów. W 2001 roku trzy firmy podpisywały Porozumienie "Przeciw Piractwu". Dziś stowarzyszenie "Sygnał" liczy już 10 członków i ciągle się rozwija - mówi Zbigniew Taraś, Prezes Stowarzyszenia "Sygnał".

Celem Stowarzyszenia jest walka z szeroko pojętym piractwem telewizyjnym oraz upowszechnianie informacji o szkodliwości piractwa telewizyjnego i konieczności poszanowania dóbr intelektualnych. Stowarzyszenie współpracuje z innymi organizacjami mającymi podobne cele, a także organami ścigania.

Piractwo telewizyjne przybiera różne formy, począwszy od nielegalnego odbioru usług programowych bez autoryzacji lub opłacania abonamentu, poprzez fałszowanie i wprowadzanie do obrotu nielegalnych dekoderów i filtrów, wyłudzanie i nielegalną dystrybucję oryginalnego sprzętu, po fałszowanie kart do dekoderów. Operatorzy telewizji kablowej są dodatkowo narażeni na włamania do skrzynek, podłączenia przy użyciu nielegalnych złącz, czy instalacje nielegalnych filtrów do odbioru płatnych kanałów. Większość podobnych działań wiąże się z poważną dewastacją sprzętu, co w efekcie przynosi pogorszenie jakości sygnału, awarie oraz przerwy w odbiorze.

Piractwo telewizyjne nadal jest w Polsce społecznie akceptowane. Stowarzyszenie "Sygnał" podejmuje działania polegające na uświadomieniu opinii publicznej, że ten rodzaj przestępczej działalności godzi nie tylko w interesy dystrybutorów i nadawców, ale także, o ile nie przede wszystkim, widzów. Poniesione w wyniku pirackich działań straty oznaczają konieczność naprawy zdewastowanego sprzętu, wydatki na modernizację, kontrolę i zabezpieczenia sieci oraz mniejsze wpływy z abonamentu. Te pieniądze mogłyby być spożytkowane na rozszerzenie oferty programowej, wprowadzenie nowych usług czy obniżenie opłat abonamentowych.

Stowarzyszenie "Sygnał" jest organizatorem seminariów dla przedstawicieli Wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą Komend Wojewódzkich i Miejskich. W spotkaniach poświeconych problematyce piractwa telewizyjnego uczestniczą operatorzy i nadawcy działający na danym terenie. Do tej pory zorganizowanych zostało już niemal 30 podobnych spotkań. Stowarzyszenie współpracuje również z organizacjami i instytucjami działającymi na rzecz idei swobodnej i uczciwej konkurencji w mediach w kraju i za granicą, organizuje konferencje, i szkolenia. Podejmuje także działania informacyjno - edukacyjne prowadzone pod hasłem "Legalna telewizja nie boli. Kradzież sygnału telewizyjnego to przestępstwo".

Dołącz do dyskusji: MTV i Cyfrowy Polsat walczą z piractwem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl