Nowa moneta kolekcjonerska NBP wzbudza śmiech internautów. Przez Comic Sans
Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu dwie srebrne monety kolekcjonerskie z serii "Wielcy polscy ekonomiści". Widoczne są na nich z wizerunki Leona Biegeleisena i Jana Stanisława Lewińskiego. Internauci nie szczędzą prześmiewczych komentarzy na temat użytego na monecie z Lewińskim stylu czcionki, wyglądającego jak internetowy font Comic Sans.
Narodowy Bank Polski podał, że srebrne monety na cześć Leona Biegeleisena i Jana Stanisława Lewińskiego będą miały nominał 10 zł, zostaną wyemitowane w nakładzie do 10 tys. sztuk.
Zobacz: W całym kraju kolejki po banknot z Kaczyńskim
Comic Sans na monecie NBP?
Na rewersie monety poświęconej Stanisławowi Lewińskiemu umieszczone zostały wizerunek ekonomisty wraz z datą jego urodzin oraz śmierci. Na awersie widnieje cytat pochodzący z dzieła "Zasady ekonomii politycznej".
Internauci szybko zwrócili uwagę na krój pisma użytego na monecie poświęconej Lewińskiemu.
- Trochę szkoda pana Lewińskiego że będzie na takiej obśmianej monecie, ale z drugiej strony zyska ona na wartości podwójnie. Będzie chyba pierwsza na świecie moneta z Comic Sans - napisał internauta Andrzej Maliszewski na Facebooku. - To jest żart? - zapytała inna komentująca. - To wygląda okropnie - stwierdził inny użytkownik. - W piekle jest specjalny krąg, gdzie autorzy takich pomysłów stoją z opuszczonymi gaciami i diabły pakują w nich te monety, jak w automaty wrzutowe - dosadnie dodał inny komentator.
Pod postem NBP Paweł Tkaczyk, ekspert zajmujący się m.in. brandingiem stwierdził, że użyta na monetach kolekcjonerskich czcionka to nie popularny w sieci Comic Sans.
Monety można kupić w cenie 170 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.
Jan Stanisław Lewiński (1885–1930) - ekonomista i wykładowca akademicki. Swoje prace poświęcał w szczególności kwestiom teoretycznym, dziejom gospodarczym oraz historii myśli ekonomicznej.
Leon Biegeleisen (1885–1944) był polskim ekonomistą i nauczycielem akademickim oraz oficerem Wojska Polskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się głównie wokół zagadnień związanych ze spółdzielczością, administracją oraz gospodarką komunalną.
Zobacz: Prezes NBP: fundamenty i polityka banku centralnego będą silnie umacniać złotego
Bank Centralny poinformował także, że kolejna emisja zaplanowana jest na 11 maja 2022 r, będzie poświęcona 30. rocznicy Straży Granicznej.
Na przedniej stronie banknotu i na rewersie monety oprócz wizerunku Lecha Kaczyńskiego, są grafiki z Orderem Orła Białego oraz Pałacem Prezydenckim, a na drugiej stronie - z budynkiem Muzeum Powstania Warszawskiego, tłumem strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80., Polskim Cmentarzem Wojennym w Katyniu oraz napisem „Solidarność”. W sieci nie brakowało komentarzy,, że graficznie banknot wygląda na przygotowany chaotycznie.
Dołącz do dyskusji: Nowa moneta kolekcjonerska NBP wzbudza śmiech internautów. Przez Comic Sans