Maciej Orłoś i Jacek Żakowski wśród odznaczonych przez prezydenta
Dziennikarze Maciej Orłoś i Jacek Żakowski zostali odznaczeni przez prezydenta Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei krytyk filmowy Andrzej Kołodyński i inżynier techniki radiowo-telewizyjnej Adam Brodziak otrzymali Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski.
Maciej Orłoś został odznaczony „za wybitne zasługi dla rozwoju telewizji publicznej, za osiągnięcia w pracy zawodowej i działalności społecznej”. Orłoś jest dziennikarzem Telewizji Polskiej, od 1991 roku prowadzi „Teleexpress”. Prowadził też wiele innych programów kulturalnych i edukacyjnych (m.in. „Trochę kultury”, „Pociąg do kultury”, „Cooltura”, „Przyjaciele”, „Nie ma jak Polska”) oraz rozrywkowych (m.in. festiwal w Opolu, teleturniej „300 procent normy”), jest autorem kilku książek dla dzieci. W 2008 roku otrzymał już Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Jacek Żakowski otrzymał odznaczenie „za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz przemian demokratycznych i wolności słowa w Polsce, za zasługi dla rozwoju wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa”. Żakowski od ponad 10 lat jest publicystą „Polityki”, prowadzi też poranny program w Tok FM. Wcześniej pracował w „Gazecie Wyborczej”, w latach 1991-1992 był prezesem Polskiej Agencji Informacyjnej. Prowadził też kilka programów telewizyjnych, m.in. „Tok-Szok” w TVP2 i Polsacie, „Tok2Szok” w TV4 (oba wspólnie z Piotrem Najsztubem”) oraz autorskie podsumowania tygodnia w TVP1 i TVP Info. Napisał kilkanaście książek publicystycznych, m.in. wywiady-rzeki z Jackiem Kuroniem, ks. Józefem Tischnerem, Bronisławem Geremkiem czy Jerzym Turowiczem. Jest laureatem nagród branżowych, m.in. dwóch Wiktorów, MediaTorów, Polskiego PEN Clubu, w 1997 roku otrzymał tytuł Dziennikarza Roku.
Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali natomiast Andrzej Kołodyński i Adam Brodziak. Kołodyński jest krytykiem filmowym, autorem, redaktorem i tłumaczem książek o filmach, wykładowcą akademickim. W latach 1973-1992 był szefem działu zagranicznego magazynu „Film”, a od 1994 roku jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Kino”. Brodziak pracował m.in. jako główny inżynier w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu, członkiem zarządu ds. technicznych w Radiokomitecie i szef departamentu ds. Polskiego Radia i Telewizji. Od 2002 roku był dyrektorem pionu techniki w Telewizji Polsat, w maju br. przeszedł na emeryturę (więcej o tym).
11 listopada prezydent Bronisław Komorowski odznaczył łącznie 40 osób: działaczy społecznych, artystów, przedsiębiorców, naukowców i prawników. Najwyższe odznaczenie, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, otrzymała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.
- Chcę serdecznie podziękować, że mogłem w imieniu Ojczyzny, odznaczając Państwa, podziękować za zasługi bardzo różne. I te związane z odzyskiwaniem naszej wolności sprzed 25, trzydziestu lat, ale również za zasługi związane z zagospodarowywaniem wolności w obszarze kultury, gospodarki, służby publicznej, dyplomatycznej, we wszystkich tych obszarach, które współdecydują o tym, jaka jest dzisiaj i jaka będzie w przyszłości Polska - powiedział Bronisław Komorowski.
Przypomnijmy, że wśród odznaczonych przez prezydenta w czerwcu br. przy okazji 25-lecia transformacji ustrojowej znaleźli się m.in. Juliusz Braun, Bogusław Chrabota, Jarosław Gugała, Tomasz Lis, Edward Miszczak, Edward Krzemień, Jarosław Kurski, Małgorzata Szejnert i Sławomir Siwek (zobacz szczegóły).
Pod koniec października prezydent odznaczył zmarłych tragicznie dziennikarzy Brygidę Frosztęgę-Kmiecik i Dariusza Kmiecika (więcej o tym) oraz przy okazji 25. rocznicy uniezależnienia się „Rzeczpospolitej” od władz państwowych - dziennikarzy tej gazety (więcej na ten temat). Z kolei w maju br. odznaczenia od Bronisława Komorowskiego otrzymali dziennikarze, fotoreporterzy i menedżerowie Polskiej Agencji Prasowej (zobacz szczegóły) oraz dziennikarze i menedżerowie „Gazety Wyborczej” (więcej o tym).
Dołącz do dyskusji: Maciej Orłoś i Jacek Żakowski wśród odznaczonych przez prezydenta