Lotos i Orlen będą szukać gazu łupkowego na Wschodzie
Grupa Lotos zamierza wziąć udział w przetargu na licencje poszukiwawcze niekonwencjonalnego gazu na Litwie, a PKN Orlen rusza na poszukiwania tego surowca na Ukrainę, choć jego priorytetem pozostają poszukiwania gazu z łupków w Polsce, podała „Gazeta Prawna".
„Rząd Litwy ogłosił pierwszy w tym kraju międzynarodowy przetarg na koncesje na poszukiwanie niekonwencjonalnego surowca. Do wzięcia są dwie licencje - Silutes-Taurages o powierzchni niemal 1,8 tys. km kw. oraz Kudirkos-Kybartu o pow. 281 km kw. Tereny te przez geologów uznawane są za najbardziej perspektywiczne z punktu widzenia występowania złóż gazu łupkowego" - czytamy w gazecie.
Jak poinformował litewski "Kurier", zwycięzca konkursu otrzyma prawo zarówno do badań terenu, jak i przyszłego wydobycia. „Wilno zapowiedziało, że oferty w konkursie można składać do 25 września. Rozstrzygnięcie spodziewane jest w I kwartale przyszłego roku" - czytamy dalej.
Choć wśród chętnych na litewskie łupki wymienia się takich potentatów, jak amerykański Chevron czy firmy z Australii, to na faworytów przetargu lokalne media wskazują spółki związane z Grupą Lotos. Chodzi o Geonaftę, należącą do gdańskiego koncernu, która zajmuje się wydobyciem konwencjonalnych surowców na Litwie, a także o jej spółki Manifodas i Minijos Nafta (Geonafta ma w nich po 50% akcji).
Lotos nie ukrywa, że zamierza rozpocząć poszukiwania na już eksploatowanych obszarach. Przyznaje też, że będzie się ubiegać o nowe licencje. Gdański koncern jest w trakcie rozmów z partnerem, który ma wspomóc działania firmy w tym zakresie.
Według „GP", zagraniczne zakusy ma także PKN Orlen - spółka analizuje możliwość pozyskania koncesji na Ukrainie. „W ciągu ostatniego roku wzrosło zainteresowanie gazem łupkowym w tym kraju, a Kijów dopiero zaczyna rozdzielać koncesje. Z poszukiwaniami ruszyły na razie ExxonMobil i Shell. Pierwszy odwiert ma zostać wykonany we wrześniu. O inwestycjach w łupki na Ukrainie myślą też Chevron, Total, ENI, a nawet rosyjski TNK-BP" - czytamy w gazecie.
Orlen, który jest w tym gronie już półtora roku temu podpisał porozumienie z ukraińskim ministerstwem środowiska. Wiceprezes Sławomir Jędrzejczyk mówił niedawno, że zagraniczne projekty są analizowane, ale priorytetem pozostają poszukiwania gazu z łupków w Polsce.
Dołącz do dyskusji: Lotos i Orlen będą szukać gazu łupkowego na Wschodzie