SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kultowe seriale TVP dla dzieci i młodzieży

Historia TVP to także historia polskich seriali. Przepastne archiwa Telewizji Polskiej kryją wiele zapomnianych, ale dawniej cieszących się popularnością tytułów. Nie sposób wszystkich godnych uwagi produkcji zebrać w jednym zestawieniu. Dzisiaj zatem wybieramy się na wycieczkę do okresu świetności seriali dla dzieci i młodzieży, czyli PRL-u. Wszystkie stanowią adaptacje literackich pierwowzorów.

„Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, TVP„Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, TVP

1. „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” – 1967 rok, 9 odcinków

Serial zrealizowano na podstawie powieści Edmunda Niziurskiego pod tym samym tytułem. Marek Piegus (w tej roli Grzegorz Roman), ma niesamowite zdolności przyciągania pecha. Po pewnym czasie okazuje się, że to nie pech, tylko szajka złodziei tornistrów.

Ekranizacja dobrze oddaje absurdalny charakter humoru swojego literackiego pierwowzoru, a niektóre sceny (np. cerowania spodni przy akompaniamencie fortepianu) zdradzają bezpośredni wpływ kina surrealistycznego.

W serialu poza Grzegorzem Romanem wystąpili: Bronisław Pawlik, Ludwik Benoit, Jadwiga Chojnacka, Roman Kłosowski i in.

2. „Do przerwy 0:1” – 1969 rok, 7 odcinków

Serial, na podstawie powieści Adama Bahdaja pod tym samym tytułem, opowiada o przygodach grupki chłopców pragnących wygrać turniej drużyn podwórkowych w piłkę nożną. Okazuje się, że nie jest to takie proste, po drodze trzeba przezwyciężać poważne przeszkody, czasem stwarzane przez niezbyt uczciwych dorosłych. Tłem akcji jest powojenna Warszawa. W serialu można obejrzeć nieistniejące już gruzy zburzonej podczas II wojny światowej stolicy.

W obsadzie pojawili się: Marian Tchórzewski, Janusz Smoliński, Mirosław Domański, Roman Wilhelmi, Jerzy Porębski i in.

3. „Stawiam na Tolka Banana” – 1973 rok, 7 odcinków

Serial nakręcony na podstawie powieści pod tym samym tytułem autorstwa Adama Bahdaja z 1966 r. Opowiada o warszawskiej grupce trudnej młodzieży, na którą pozytywny wpływ miała postać Tolka Banana.

Julek (Filip Łobodziński) chłopak z tzw. dobrego domu, ale zaniedbywany przez rodziców przyłącza się do młodzieżowej bandy, której szefem jest Karioka (w tej roli Agata Siecińska). W bandzie Karioki następuje rozłam. Pojawia się tajemniczy Tolek Banan, za którym idzie sława uciekiniera z poprawczaka. Chłopcy z paczki ulegają mitowi „twardego faceta”. W pierwszej rozgrywce o to, kto będzie szefem gangu, opowiadają się po stronie Tolka. I tak zaczyna się cała historia mitu Tolka Banana.

4. „Szaleństwo Majki Skowron” – 1976 rok, 9 odcinków

Adaptacja powieści pod tym samym tytułem autorstwa Aleksandra Minkowskiego. Fabuła oparta jest na dwóch przypadkach konfliktu międzypokoleniowego. Głównym bohaterem jest chłopiec Ariel (skłócony z ojcem), który na swej życiowej drodze spotyka tytułową Majkę (skłóconą z ojcem) i przeżywa młodzieńczą miłość w mazurskich plenerach.

Zdjęcia kręcono w okolicach Mikołajek, Pisza, Tałt, Olsztyna i Jeziora Łuknajno.

W roli głównej wystąpiła Zuzanna Janin, a wraz z nią m.in. Marek Sikora, Czesław Jaroszyński i Joanna Bogacka.

5. „Szaleństwa panny Ewy” – 1983 rok, 3 odcinki

Serial zrealizowany na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego pod tym samym tytułem (napisanej w 1940 roku, a wydanej w 1957 roku). Wraz z wersją telewizyjną wyprodukowano też wersję kinową.

Akcja toczy się w roku 1932, gdy bakteriolog, doktor Tyszowski, musi wyjechać do Chin, gdzie wybuchła epidemia. Pozostawia swoją córkę Ewę pod opieką państwa Szymbartów. Dziewczyna nie mogąc porozumieć się z opiekunami, decyduje się na ucieczkę.

W roli głównej wystąpiła Dorota Grzelak, a wraz z nią m.in. Emilian Kamiński, Zdzisław Kozień i Anna Milewska.

Wymienione seriale (z wyjątkiem „Do przerwy 0:1”) dostępne są na VOD.TVP.PL.

Dołącz do dyskusji: Kultowe seriale TVP dla dzieci i młodzieży

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fyd
Żaden z tych seriali nie jest kultowy.
odpowiedź
User
bredny
Brakuje kultowego "Podróż za jeden uśmiech", "Janki" oraz "Grubego"
odpowiedź
User
8S
I jeszcze mało znany "Pan Samochodzik..." :)
odpowiedź