SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szef KRRiT ukarany ws. koncesji dla TVN Style. „Rażący charakter bezczynności”

Wojewódzki Sąd Administracyjny nałożył na przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego 60 tys. zł grzywny. Szef KRRiT został ukarany za „rażącą i oczywistą bezczynność” przy przedłużaniu koncesji satelitarnej TVN Style.

Maciej Świrski, fot. screen z TV Republika Maciej Świrski, fot. screen z TV Republika

Koncesja satelitarna TVN Style została przedłużona o 10 lat przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji 12 czerwca 2024 roku. Cały proces rekoncesyjny trwał 11 miesięcy.

KRRiT przeprowadziła monitoring TVN Style. W dotychczasowej koncesji stacji zadeklarowano 15-procentowe udziały filmów dokumentalnych i audycji publicystycznych, a według regulatora wyniosły one odpowiednio o 3,7 i 4,7 procent mniej.

W efekcie tego monitoringu przewodniczący KRRiT Maciej Świrski zwrócił uwagę, że w kontrolowanym okresie (6-12 listopada 2023) TVN Style nie realizował obowiązków zapisanych w koncesji.

- Zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji może wezwać nadawcę do zaniechania działań w zakresie dostarczania usług medialnych jeżeli naruszają one przepisy ustawy, uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji lub warunki koncesji. W związku z powyższym wzywam Nadawcę, na podstawie ww. art. 10 ust. 3 ustawy, do natychmiastowego zaniechania działań polegających na naruszaniu pkt I ppkt a) koncesji 236/K/2013-T oraz do dostosowania programu „TVN Style” do warunków programowych zapisanych w koncesji - napisał Świrski. Przypomniał, że nadawca może wystąpić do KRRiT o zmianę warunków koncesji.

CZYTAJ TEŻ: Przegrana Macieja Świrskiego. Nie będzie kary dla likwidatora TVP

Wezwanie zostało zaskarżone przez TVN do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ten zaś w połowie lipca oddalił skargę nadawcy, orzekając, że wezwanie skierowane przez przewodniczącego KRRiT było uzasadnione. - Sąd podzielił stanowisko Przewodniczącego KRRiT stwierdzając, że treść deklaracji programowych jest jasna, a jako część koncesji deklaracje te są wiążące dla spółki, która nie może wycofywać się z własnych deklaracji. Tym samym skarga TVN S.A. jest bezzasadna i podlega oddaleniu - poinformowano w komunikacie KRRiT.

WSA: niedbalstwo i brak staranności szefa KRRiT

TVN wygrał natomiast w innym sporze prawnym dotyczącym rekoncesji dla TVN Style. Nadawca skierował do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na przewodniczącego Krajowej Rady, zarzucając mu bezczynność.

WSA w wyroku z 13 czerwca orzekł, że szef KRRiT dopuścił się bezczynności „z rażącym naruszeniem prawa”. Nakazał wydanie decyzji ws. dalszej koncesji dla TVN Style w ciągu 14 dni od prawomocnego orzeczenia w tej sprawie oraz nałożył 60 tys. zł grzywny. To wyrok nieprawomocny, wydany w pierwszej instancji.

Reprezentujący TVN w procesach koncesyjnych prawnik Mikołaj Sowiński w poniedziałek opublikował na LinkedIn uzasadnienie orzeczenia WSA. - To wyrok precedensowy. Wojewódzki Sąd Administracyjny na tyle nagannie ocenił zachowanie organu, że pozwolił sobie na wiele stanowczych stwierdzeń - podkreślił.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W cytowanych przez Sowińskiego fragmentach uzasadnienia czytamy, że organ, którego dotyczy sprawa, czyli przewodniczący KRRiT „jak wynika z akt sprawy, nie tylko lekceważy strony postępowania ale i wyroki sądowe”

- „Głosowanie koncesji, które zależało tylko od jego [Przewodniczącego KRRiT] decyzji, dopiero po 10 miesiącach od daty jego złożenia, świadczy jedynie o niedbalstwie Organu i braku staranności w prowadzeniu postępowania. Potwierdza też zarzuty Strony”, „Trudno, zdaniem Sądu, przyjąć inne wytłumaczenie działań organu niż celowe unikanie podejmowania decyzji i to w sposób coraz bardziej uporczywy” - brzmią kolejne fragmenty uzasadnienia.

WSA stwierdził, że działania szefa KRRiT w tej sprawie „w sposób ewidentny utrudniają i bezprawnie wymuszają podejmowanie czynności przez Stronę (czyli TVN - przyp.)”, ponadto jego postępowanie „odznacza[ło] się rażącą i oczywistą bezczynnością, ponieważ aż 11 miesięcy nie [były] podejmowane jakiekolwiek czynności w ramach tego postępowania”.

CZYTAJ TEŻ: Wniosek ws. postawienia Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu uzupełniony. Co z pozostałymi członkami KRRiT?

- „Uporczywość Organu w uchylaniu się od wydania decyzji już w trzecim postępowaniu dotyczącym tej strony w sprawie koncesji świadczy o rażącym charakterze bezczynności Organu”. „Sądowi z urzędu nie jest znane inne równie naganne prowadzenie analogicznego postępowania przez Przewodniczącego KRRiT” - dodano.

Mikołaj Sowiński zauważył, że „Ten wyrok jest, póki co, najdalej idącym wyrokiem z całej serii orzeczeń dotyczących naruszeń prawa przez Przewodniczącego KRRiT w stosunku do grupy TVN Warner Bros. Discovery”.

- Mam nadzieję, że to już powoli koniec tej pożałowania godnej sagi i będziemy mogli się skupić na bardziej konstruktywnym wspieraniu rozwoju biznesu - dodał.

- @Maciej_Swirski  nakładał rekordowe kary na media - sam doczekał się rekordowej grzywny 60 tys., jaką Sąd Administracyjny nałożył na Przewodniczącego @KRRiT za bezczynność i celowe unikanie decyzji w sprawie rekoncesji @TVNStyle - zauważył na platformie X Krzysztof Luft, członek KRRiT w latach 2010-16.

- Uzasadnienie wyroku jest miażdżące - podkreślił Luft.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiada już zaskarżenie wyroku.

"Wyrok jest nieprawomocny. Termin na wniesienie środka odwoławczego upływa 16 października i do tego czasu zostanie wniesiona skarga kasacyjna" - skomentowała dla PAP wyrok rzecznik prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska. 

Dołącz do dyskusji: Szef KRRiT ukarany ws. koncesji dla TVN Style. „Rażący charakter bezczynności”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
2PaC
Dlaczego nikt z rządu jeszcze tego robaka nie unieszkodliwił?
46 30
odpowiedź
User
Braś
Pytanie kto za to zapłaci? Organ KRRiT (czyli de facto my wszyscy z naszych podatków) czy też (i tak powinno być) "talib PiSu" (jak sam siebie nazwał) ze swojej własnej kieszeni?
46 12
odpowiedź
User
Pz
Brawo Brawo Brawo niech dziad płaci.
44 12
odpowiedź