Kościół nadal cieszy się zaufaniem Polaków
Polacy wciąż uważają Kościół za jedną z najważniejszych instytucjispołecznych - wynika z sondażu instytutu ARC Rynek i Opiniaprzeprowadzonego na zlecenie dziennika "Polska". Autorytet Kościołazmniejszyły jednak nieco ujawniane przez prasę skandale.
Z sondażu wynika, że Polacy dostrzegają kryzys w Kościele, którywedług nich dotyczy nie wiary, ale zaufania do jego władz. Aż 70%badanych uważa, że po śmierci Jana Pawła II brakuje w Kościelewyraźnego przywództwa i autorytetu. Wśród hierarchów kościelnychnajwiększym szacunkiem cieszy się kardynał Stanisław Dziwisz, doktórego zaufanie deklaruje 28% ankietowanych. Kolejne miejscazajmują kardynał Glemp, arcybiskup Gocłowski i kardynałMacharski.
Niemal co drugi badany uważa, że skandale pedofilskie, takie jakniedawno ujawniona afera wokół zarzutów o molestowanie nieletnichprzez jednego z księży, w jakimś stopniu podważyły jego zaufanie doKościoła. Większość osób uznała też, że władze kościelne popełniająbłąd, nie wyjaśniając takich kontrowersyjnych spraw, ponieważpowinny podejmować publiczną debatę ich na temat. Ponad 70%badanych uważa, że gdyby nie dziennikarze, to te kwestie niewychodziłyby na światło dzienne. Z drugiej strony spora grupaankietowanych (40%) twierdzi, że media zbyt ostro traktują Kościółi tylko szukają pretekstu do jego krytyki.
Kolejną piętą achillesową Kościoła katolickiego w Polsce sązdaniem respondentów opłaty za pogrzeby, chrzciny i śluby. Co drugibadany uważa, że księża żądają zbyt dużo za te usługi, a tylko coczwarty jest zdania, że stawki nie są wygórowane.
Bez względu na dostrzeganie symptomów kryzysu w Kościele, wiarawciąż odgrywają ogromną rolę w życiu Polaków. Tylko 13%respondentów na pewno nie przystąpi do spowiedzi przed Wielkanocą,natomiast aż 36% badanych zadeklarowało, że już odwiedziłokonfesjonał, a 47% zamierza to zrobić jeszcze przed świętami.
Dołącz do dyskusji: Kościół nadal cieszy się zaufaniem Polaków