Korzystanie ze smartfonów może powodować zmiany anatomiczne. Naukowcy prezentują dowody
Naukowcy z University of Sunshine Coast w Australii przedstawili wyniki badań, zgodnie z którymi u części użytkowników korzystających często ze smartfonów występują zmiany w budowie czaszki. W tylnej części głowy pojawia się niewielki wyrostek, który ma zrównoważyć nachylenie kręgosłupa związane z nagminnym wpatrywaniem się w ekran telefonu.
Wyniki badań przeprowadzonych przez badaczy z University of Sunshine Coast w Australii opublikowano w serwisie Scientific Reports. W ramach projektu przebadano 1,2 tys. użytkowników w wieku od 18 do 86 lat.
Naukowcy wskazują, że w grupie osób pomiędzy 18 a 30 lat u 40 proc. badanych wykryto specyficzną narośl kostną zlokalizowaną w tylnej części czaszki, która nie występuje u większości ludzkiej populacji.
Według badań nowy wyrostek kostny może mieć długość ok. 3 cm, a powodem jego pojawienia się jest nagminne nachylenie kręgosłupa szyjnego związane z korzystaniem ze smartfonów.
Badacze twierdzą, że organizm wykształca nową narośl aby zrównoważyć „wirtualny” ciężar, który może sięgać nawet 27 kilogramów.
Dołącz do dyskusji: Korzystanie ze smartfonów może powodować zmiany anatomiczne. Naukowcy prezentują dowody