SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Korona królów” będzie kręcona na zamku krzyżackim w Malborku

Pod koniec stycznia dwa odcinki serialu „Korona królów” zostaną nakręcone w Malborku. Ma się to wiązać ze zwiększeniem budżetu na produkcję - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Zdjęcia w malborskiej twierdzy rozpoczną się 29 stycznia.

Zamek będzie udawał węgierski Wyszehrad, na którym w 1335 roku doszło do tzw. „zjazdu królów”. Ekipa nagrywająca serial przyjedzie do Malborka 29 stycznia, wyjedzie 2 dni później, a w tym czasie powstać mają dwa odcinki. Ale to nie wszystko. Jak się dowiadujemy: Malbork zagra także w kilku innych odcinkach na drugim planie, jako tło szpiegowskiej intrygi. Jako plan wykorzystane zostaną: przejścia bramne, bramy zamkowe, Pałac Mistrzów, krużganki, ogrody oraz kapitularz na Zamku Wysokim. Jak donosi portal Tvmalbork.pl, umowa, jaką ustalają właśnie obie strony, obejmować ma także wpuszczenie na plan zdjęciowy lokalnych mediów, które będą mogły przygotować własne materiały z nagrywania serialu. Prace przy serialu w Malborku już się zaczęły: TVP zaczęła rozmowy z lokalnymi stowarzyszeniami rycerskimi i rekonstrukcyjnymi, które mają zapewnić statystów (potrzeba 70-90 osób).

Serial dotychczas nagrywany był w Inowłodzu i Bobolicach. Przejście na plan w Malborku miało stać się możliwe po tym, jak TVP zwiększyła budżet na produkcję do 200 tys. zł za odcinek. Telewizja nie chce jednak oficjalnie komentować tych doniesień.

„Korona królów” to najnowszy flagowiec TVP. W grudniu 2017 roku w rozmowie z portalem Wirtulnemedia.pl prezes Jacek Kurski podkreślał, że jest dumny z „tak arcyambitnego przedsięwzięcia”.

- Myślałem sobie tak: jeżeli z jednej strony jest tak duże wzięcie na seriale historyczne w rodzaju „Wspaniałego stulecia”, a z drugiej strony nie mamy w Polsce takiego serialu, pokazującego barwnie naszą historię, to obowiązkiem publicznej telewizji jest wejść i wypełnić tę lukę. Zdecydowałem się na to, mimo, iż pojawiały się głosy, że to się nie może udać. Sądzę, że będzie wprost przeciwnie i osiągniemy spektakularny sukces - przekonywał.

Serial opowiada o kulisach władzy Kazimierza Wielkiego (w tej roli Mateusz Król), króla Polski w latach 1333-1370, ostatniego władcy z dynastii Piastów. W obsadzie znaleźli się także m.in. Halina Łabonarska (Królowa Jadwiga), Marta Bryła (Aldona), Paulina Lasota (Cudka), Piotr Gawron-Jedlikowski (Niemierza), Marcin Rogacewicz (Jaśko), Wojciech Żołądkowicz (Olgierd), Ireneusz Pastuszak (Przemysław Sieradzki), Andrzej Popiel (Bolko), Anna Grycewicz (Kunegunda), Katarzyna Czapla (Elżbieta), Tomasz Sapryk (Kanclerz), Jan Wieczorkowski (Władysław Łęczycki) i Robert Gonera (Jan Grot).

W pierwszym tygodniu emisji serial oglądało średnio 3,09 mln widzów. Dwa pierwsze odcinki historycznej telenoweli pokazane w Nowy Rok miały 3,71 mln oglądających, a średnia widownia odcinków emitowanych w dni powszednie wyniosła 2,61 mln osób.

Według Nielsen Audience Measurement w 2017 roku średni udział TVP1 w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4 roku życia) wyniósł 9,59 proc., a TVP2 - 7,87 proc. W grupie komercyjnej (16-49) TVP2 wyprzedziła TVP1. Udział Dwójki wyniósł 6,74 proc. , a Jedynki - 6,11 proc.

Dołącz do dyskusji: „Korona królów” będzie kręcona na zamku krzyżackim w Malborku

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
taki tam
Serial niskobudżetowy i to jego główna bolączka, pieniądze już zwiększają i to dobrze bo mniej "kartonowa scenografia" poprawi odbiór, a to może jeszcze bardziej nakręcić oglądalność. No i bardzo mnie cieszy że chcą brać statystów z grup rekonstrukcyjnych, brawo Panie Kurski!!! Jeszcze nauczcie aktorów walczyć mieczem i już będzie zupełnie spoko do oglądania:P
odpowiedź
User
ja
przy tak drewnianym aktorstwie i dialogach z podręczników nic nie pomoże tej telenoweli, nawet Malbork.
odpowiedź
User
Alf
Po jednym odcinku dno , do wspaniałego stulecia się nie umywa wiadomo prezes
odpowiedź