Koniec lokat antypodatkowych, banki narażone na odpływ środków
Bankom które finansują w dużej mierze swoją akcję kredytową środkami pochodzącymi z tzw. lokat antypodatkowych grozi gwałtowny odpływ środków, a także/lub gwałtowny wzrost kosztów finansowania w związku z planowanymi w 2012 r. zmianami w ordynacji podatkowej, napisał w liście do prezesów banków przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak.
„Banki finansujące swoją działalność z tzw. lokat antypodatkowych, w szczególności te, w których obserwuje się znaczącą koncentrację tego typu lokat w źródłach finansowania, narażone są na gwałtowny odpływ środków oraz/lub gwałtowny wzrost kosztów finansowania spowodowany wejściem w życie proponowanych zmian w przepisach ordynacji podatkowej"- podkreślił Jakubiak w liście.
W jego ocenie, wynikające z tego ryzyko płynności oraz ryzyko wyniku finansowego „powinno być przedmiotem szczególnego zainteresowania i analiz ze strony władz banków, przede wszystkim w zakresie efektywnego ograniczenia ww. rodzajów ryzyka". Jakubiak oczekuje, że banki podejmą niezbędne działania oraz odpowiednio przygotują się do zmian w otoczeniu biznesowym i prawnym.
Z danych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że według stanu na 31 sierpnia tzw. lokaty antypodatkowe stanowiły ok. 20% depozytów gospodarstw domowych w bankach posiadających tego typu produkty, zaś w całym sektorze udział ten wynosił ok. 17%. Łączna wartość zgromadzonych przez banki tego typu środków przekroczyła 70 mld zł.
„Tym samym, mając na względzie zarówno skalę tzw. lokat antypodatkowych w sektorze bankowym, jak i zapowiedzi Ministerstwa Finansów dotyczące zmiany przepisów ordynacji podatkowej należy zwrócić uwagę na wynikające z tego zagrożenia oraz na zidentyfikowane nieprawidłowości występujące w zarządzaniu ryzykiem braku zgodności w bankach"- czytamy w liście.
Przewodniczący KNF zaznaczył, że obserwowana przez UKNF sytuacja pokazuje, że funkcjonowanie w wybranych bankach jednostek ds. zarządzania ryzykiem braku zgodności jest nieskuteczne i może stanowić podstawę do zastosowania wobec banku sankcji nadzorczych przewidzianych w ustawie Prawo bankowe.
„W związku z tym oczekuję, że banki niezwłocznie dokonają przeglądu oraz wyeliminują stwierdzone nieprawidłowości w procesie zarządzania ryzykiem braku zgodności"- czytamy także.
Informacje o podjętych działaniach powinny zostać przekazane do UKNF nie później niż do końca grudnia 2011 r.
Dołącz do dyskusji: Koniec lokat antypodatkowych, banki narażone na odpływ środków