SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejna edycja konkursu dla dziennikarzy edukacyjnych. 10 tys. zł nagrody

Fundacja EFC przyjmuje zgłoszenia do IV edycji Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego. Nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych przyznawana jest dziennikarzom, naukowcom i praktykom za publikacje o edukacji. Swoje prace do konkursu można zgłaszać do 30 czerwca.

Celem konkursu jest docenienie i upowszechnienie wartościowych prac, które odpowiadają na aktualne wyzwania, przed którymi stoi polski system edukacji. - O edukacji mówi się w ostatnich latach dużo ze względu na reformę usuwającą gimnazja, strajk nauczycieli czy organizację pracy szkoły w pandemii. W tych przekazach często koncentrujemy się na sprawach formalnych, organizacyjnych, a edukacja to ludzie – mówi prezeska Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego (Fundacji EFC), Aleksandra Saczuk i tłumaczy: – Nagroda pozwala nam docenić ludzi, którzy zajmują się edukacją. I dotrzeć z ich tekstami do opinii publicznej.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach - naukowej, publicystycznej i specjalistycznej.

To jedyna taka inicjatywa w Polsce, która łączy środowiska naukowe, dziennikarskie oraz praktyków i nagradza prace, w których temat edukacji podejmowany jest merytorycznie i odpowiedzialnie. Alicja Pacewicz, członkini Kapituły Nagrody na pytanie, czego komisja ekspertów szuka w zgłaszanych pracach, odpowiada: – Rzetelności i poczucia, że problem, o którym piszemy, jest ważny dla polskiej edukacji, ważny dla polskich dzieci, rodziców, dla szkoły.

Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego to konkurs skierowany wyłącznie do autorów prac o edukacji. W trzech dotychczasowych edycjach nagrodzono 16 laureatów, wyróżniono 36 autorów.

W poprzednich latach w kategorii publicystyka nagrody otrzymały: Justyna Suchecka, wówczas „Gazeta Wyborcza:, dziś TVN24.pl (2018), Joanna Cieśla, „Polityka” (2019) i Aleksandra Pucułek, „Gazeta Wyborcza” (2020).

Do tej kategorii można zgłaszać artykuły opublikowane w formie drukowanej lub elektronicznej i podcasty.

Roman Czernecki był teoretykiem i praktykiem edukacji, a przy tym prawdziwym pedagogiem z pasją. Podczas II wojny światowej organizował tajne nauczanie na Kielecczyźnie. Po wojnie szkołę średnią w Szczekocinach. Nieustannie angażował się w doskonalenie swojego sposobu nauczania, a także otaczającego go środowiska szkolnego. Był szefem kuratorium w Zielonej Górze i prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Wykładał historię filozofii na Politechnice Warszawskiej. Więcej o konkursie na efc.edu.pl. Prace można przesyłać do 30 czerwca 2021 r.

Dołącz do dyskusji: Kolejna edycja konkursu dla dziennikarzy edukacyjnych. 10 tys. zł nagrody

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl