Kaufland wycofa ze sprzedaży plastikowe naczynia jednorazowe
Kaufland Polska planuje jeszcze w tym roku zakończyć sprzedaż naczyń jednorazowego użytku.
Detalista jeszcze w tym roku chce także zrezygnować ze sprzedaży naczyń jednorazowego użytku oraz wprowadzić ich zamienniki z różnych materiałów ekologicznych. - Planujemy także wprowadzenie alternatywnego opakowania dla owoców i warzyw - przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Kaufland Polska. Firma nie informuje na razie o szczegółach tego projektu.
Zgodnie z założeniami strategii CSR „Działanie robi różnicę", Kaufland Polska planuje do 2025 roku przynajmniej o 20 proc. zredukować zużycie tworzywa sztucznego w naszych sklepach, a 100 proc. opakowań marek własnych będzie można poddać recyklingowi.
W ramach redukcji plastiku sieć Kaufland Polska w ciągu najbliższych dwóch miesięcy wycofa ze wszystkich swoich 212 sklepów jednorazowe torby foliowe. Ich miejsce zajmą torby wielorazowego użytku, które już teraz są dostępne dla klientów sieci. Klienci mogą wybrać pomiędzy wytrzymałą papierową torbą z certyfikatem FSC, poręczną torbą na ramię, torbą bawełnianą, a modną ostatnio ażurową plecionką czy dużą torbą, którą wykonano z tworzywa sztucznego w 80 proc. pochodzącego z recyklingu.
Sieci handlowe stawiają na ekologiczne rozwiązania
Kaufland jest kolejną siecią handlową, która ogranicza dystrybucję plastiku. Z internetowej sprzedaży foliówek pozbyły się m.in. Tesco Polska i Frisco.pl, a ze sprzedaży plastikowych produktów jednorazowego użytku wycofał się Lidl.
W ostatnim czasie E.Leclerc przyjął listę zobowiązań, które mają na celu bardziej zrównoważony rozwój. Wśród postulatów znalazły się między innymi opcja pakowania produktów w opakowania klientów, ograniczenie użycia oleju palmowego czy promowanie produktów ekologicznych.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę
Na ekotorby postawiała również sieć Biedronka. Największy działający w Polsce detalista zdecydował o wycofaniu plastiku z produktów marek własnych - takich jak środki czystości, tabletki do zmywarek i kosmetyki.
Regulacje prawne w sprawie plastiku
Do 2021 r. zakazem sprzedaży na terenie Unii Europejskiej zostaną objęte następujące produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego: sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyki i inne naczynia, słomki do napojów, patyczki do uszu, rączki do balonów, a także tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.
UE wprowadziła zasadę "zanieczyszczający płaci". Dotyczy ona w szczególności producentów wyrobów tytoniowych (filtry stosowane w papierosach zawierają octan celulozy, który nie ulega biodegradacji). Będzie też miała zastosowanie do sieci rybackich wykonywanych z tworzyw sztucznych, aby producenci, a nie rybacy, ponosili koszty zbierania sieci utraconych na morzu.
Od 1 września każda torba foliowa wydawana w polskich sklepach będzie kosztowała 20 groszy plus podatek VAT. Na dotychczasowych zasadach sprzedawane są tylko najcieńsze torebki i folia do owijania produktów (np. pieczywa, warzyw).
Dołącz do dyskusji: Kaufland wycofa ze sprzedaży plastikowe naczynia jednorazowe