Kabanos, Koniec świata i Kobranocka wystąpią na Jarocin Festiwal 2016
Kabanos, Koniec świata i Kobranocka to kolejni artyści, którzy dołączają do składu Jarocin Festiwal 2016.
Zanim poznaliśmy ich jako Kobranockę, zespół nosił nazwę... Latający pisuar. Toruńska kapela na muzycznej scenie funkcjonuje już od ponad 30 lat. Liderem zespołu jest Kobra - Andrzej Kraiński, wokalista, gitarzysta. Drugim założycielem kapeli był Szybki Kazik, który gra do dziś (z kilkuletnią przerwą na solowy projekt Atrakcyjny Kazimierz). Kapela początkowo nie przewidywała działalności komercyjnej, ale po pierwszym, bardzo udanym koncercie zespół przemianował się na Kobranockę. Pierwszy koncert, już z nową nazwą, miał miejsce w sierpniu 1985 roku na festiwalu Poza Kontrolą w Warszawie. Występ zebrał dobre recenzje. Debiutancki album "Sztuka jest skarpetką kulawego" muzycy nagrali w 1987 roku, ukazał się jednak dopiero rok później. W 1990 roku premierę miał drugi krążek "Kwiaty na żywopłocie". To z niego pochodzi jeden z największych hitów Kobranocki czyli "Kocham Cię, jak Irlandię".
Do tej pory ukazało się w sumie 9 wydawnictw Kobranocki, w tym koncertowe oraz płyta DVD z występem nagranym podczas Przystanku Woodstock. Jako bonus umieszczony na niej został m.in. fragment koncertu Kobranocki na festiwalu w Jarocinie z 1986 roku. To był wyjątkowy dla zespołu festiwal. Muzycy byli przekonani, że występują jako goście. Okazało się, że zdobyli największą liczbę głosów publiczności. Z Jarocina wyjechali jako laureaci. W tym roku będą więc w Jarocinie świętować okrągły jubileusz tego wydarzenia.
Koniec Świata to rockandrollowo-folkowa wizytówka Śląska. Od 2000 roku zagrali ponad tysiąc koncertów w Polsce, a także Niemczech, Czechach, Słowacji i na Ukrainie. Byli na największych festiwalach: Przystanek Woodstock, Jarocin, Seven Festival, Cieszanów Festival, Odjazdy. Na swoim koncie katowicki zespół ma już w sumie dziesięć wydawnictw. Znajdziemy na nich energetyczne utwory o miłości, rewolucji i życiu w metropolii, zawieszonej gdzieś poza czasem i szerokością geograficzną.
Poza wydawaniem płyt i intensywnym koncertowaniem muzycy znajdują czas także na inne zajęcia. W 2007 roku Jacek Stęszewski i Jacek Czepułkowski skomponowali muzykę do filmu "Raj za Daleko" w reżyserii Radosława Markiewicza, a obraz ten został uznany za najlepszy film polski na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz za najlepszy film niezależny na festiwalu w Gdyni. 2015 rok upłynął pod znakiem serii koncertów, podczas których zespół świętował 15-lecie działalności. Nie przeszkodziło to jednak w zrealizowaniu materiału na kolejną płytę. Premiera "God Shave the Queen" odbyła się miesiąc temu, 15 stycznia 2016 roku.
Kabanos to ewenement polskiej sceny niezależnej. Grupa powstała w 1997 roku w Piasecznie, z inicjatywy Zenka Kupatasy, który nie potrafił ani śpiewać, ani grać, ale miał głowę pełną pomysłów. Po raz pierwszy o Kabanosie zrobiło się głośno w 2000 roku za sprawą chałupniczych przeróbek rockmetalowych szlagierów z absurdalnymi, żulerskimi tekstami okraszonymi cytatami z filmów Stanisława Barei. Na przestrzeni lat zespół ewoluował zarówno muzycznie, jak i tekstowo.
Najnowsza, piąta już płyta Kabanosa, "Balonowy album" to esencja Kabanosa na jednym krążku. Wśród gości na płycie pojawił się Piotr "Makak" Szarłacki, osobistość z Antyradia, związana z Kabanosem od 2000 roku dzięki Radiostacji, a także Zacier, artysta, który z zespołem koncertował na pierwszej wielkiej trasie "Wódka i Zakąska Tour 2010".
Jarocin Festiwal odbędzie się w dniach 7-9 lipca 2016 roku. Wcześniej ogłoszeni artyści to Slayer, The Prodigy, Five Finger Death Punch, TSA, Farben Lehre, Oberschlesien i Luxtorpeda. Trzydniowe karnety w cenie 240 zł można nabywać do 15 lutego poprzez strony Prestigemjm.com, eBilet.pl, a także w sieci salonów Empik na terenie całego kraju. W drugiej połowie lutego cena wejściówek wzrośnie.
Dołącz do dyskusji: Kabanos, Koniec świata i Kobranocka wystąpią na Jarocin Festiwal 2016