Jan Dworak: o. Rydzyk pomawia KRRiT, rozważamy kroki prawne
Szef KRRiT Jan Dworak pomówieniami określił wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka, o tym, że konkurs na nadawanie na pierwszym multipleksie jest ustawiony i na pewno miejsca na nim nie otrzyma TV Trwam. Krajowa Rada rozważa podjęcie kroków prawnych w tej sprawie.
Podczas środowej konferencji Dworak odniósł się do artykułów, które ukazały się ostatnio w „Naszym Dzienniku”, a dotyczyły ogłoszonego 27 grudnia konkursu na miejsca na pierwszym multipleksie (MUX-1) naziemnej telewizji cyfrowej (dowiedz się więcej). O. Tadeusz Rydzyk, szef TV Trwam, mówił w nich, że już zapadła decyzja, aby nie przyznać jego stacji miejsca na MUX-1 (konkurs zakłada umieszczenie na multipleksie kanału społeczno-religijnego).
- Widzę po prostu działania, jakie są podejmowane przeciwko nam. Widzę, jak Krajowa Rada chce nas „złapać na słowie”, chce znaleźć jakąś rzekomą nieprawidłowość - uzasadnił o. Rydzyk. Dodał, że jego stacja musi często przesyłać do KRRIT materiały z różnych audycji, a także „pisać obszerne wyjaśnienia i tłumaczyć się z jakichś absurdalnych zarzutów” (więcej na ten temat).
- To są pomówienia mówiące o tym, że konkurs na MUX-1 jest konkursem jakoś już z góry rozstrzygniętym. W swoich wypowiedziach mówi to wprost o. Tadeusz Rydzyk. Albo że Krajowa Rada, albo jej członkowie, podejmują jakieś działania przeciwko Telewizji Trwam. Oświadczam, że nie ma to nic wspólnego z prawdą - powiedział podczas konferencji Jan Dworak i podał, że Rada rozważa podjęcie kroków prawnych wobec mediów publikujących te pomówienia - Taki punkt na pewno stanie na posiedzeniu Krajowej Rady - poinformował.
W specjalnym oświadczeniu szef KRRiT napisał także, iż "z uwagi na zainteresowanie Konferencji Episkopatu Polski udziałem Telewizji Trwam w procesie koncesyjnym na naziemne nadawanie cyfrowe sygnału telewizyjnego KRRiT kilkakrotnie przekazywała pisemne informacje księżom biskupom oraz była zapraszana na spotkania m.in. odbywające się na forum Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu".
Szef Radia Maryja i TV Trwam wywiadzie dla „ND” powiedział też, że kryteria, jakie zostały zapisane w ogłoszeniu pod koniec grudnia ub.r. konkursie miejsce na MUX-ie dla kanału społeczno-religijnego to "tworzenie jakiejś nowej religii". Chodzi o zapisy mówiące, że audycje mają propagować tolerancję i treści ekumeniczne oraz działania w duchu dialogu międzyreligijnego.
Krzysztof Luft, członek KRRiT, poinformował, że te zapisy są niemal co do słowa zbieżne z zapisami, które znajdują się w koncesji satelitarnej TV Trwam. - Te sformułowania są zawarte w warunkach programowych, które zostały zaproponowane przez nadawcę, tj. fundację Lux Veritatis, której o. Rydzyk jest prezesem, w roku 2003 i tak zostały zapisane w koncesji - mówił Luft.
TV Trwam już w 2011 roku starała się o miejsce na multipleksie, ale nie otrzymała go ze względu na brak gwarancji finansowych Fundacji Lux Veritatis, właściciela stacji (dowiedz się więcej). Fundacja zaskarżyła tę decyzję do sądu, a po oddaleniu skargi - skierowała skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednocześnie, wiosną i jesienią ub.r., TV Trwam i Radio Maryja zorganizowały w kilku miastach wielotysięczne protesty przeciw decyzji KRRiT.
Poza kanałem społeczno-religijnym na pierwszym multipleksie ma się znaleźć również kanał filmowy, edukacyjno-poznawczy oraz dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Na zgłoszenia nadawców Krajowa Rada czeka do 25 lutego br. Miejsca przeznaczone dla nowych stacji na MUX-1 zajmuje na razie Telewizja Polska, ale ma je zwolnić do 27 kwietnia przyszłego roku. Na stałe na multipleksie pozostaną natomiast kanały Polo TV, Eska TV, TTV i ATM Rozrywka wybrane w konkursie w 2011 roku.
Dołącz do dyskusji: Jan Dworak: o. Rydzyk pomawia KRRiT, rozważamy kroki prawne