Policja zlikwidowała nielegalny punkt sharingu sygnału telewizyjnego
Lubelscy policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości zlikwidowali nielegalny punkt rozsyłania sygnału telewizyjnego płatnych platform cyfrowych - podaje na swoich stronach Polska Policja. Zatrzymano już 39-letniego mieszkańca Lublina, któremu grozi do 3 lat więzienia.
Sprawą nielegalnego udostępniania sygnału telewizji cyfrowej (tzw. sharingu) zajmują się śledczy z wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie - informuje Polska Policja.
Na początku czerwca funkcjonariusze przeszukali dziewięć miejsc na terenie województwa lubelskiego. W efekcie zabezpieczono 11 przerobionych dekoderów telewizyjnych, 2 karty abonenckie do odbioru płatnej platformy cyfrowej, czytniki kart telewizyjnych czy router służący do dzielenia sygnału.
Dokładne straty operatorów zostaną ocenione po zakończeniu czynności operacyjnych.
Policja zatrzymała podejrzanego o cybeprzestępczość 39-latka
Do sprawy policjanci zatrzymali 39-latka z Lublina. Mężczyzna podejrzany jest o rozpowszechnianie sygnału płatnych kanałów telewizji cyfrowych na zasadzie „cardsharingu” bez wymaganych umów licencyjnych. Mężczyzna usłyszał zarzuty - łącznie grozi mu 3 lata więzienia.
Na poczet przyszłych kar śledczy zabezpieczyli 2 000 złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy - podkreślono w komunikacie.
Na czym polega przestępstwo sharingu
Przestępstwo sharingu polega na nielegalnym rozdzieleniu uprawnień karty abonenckiej i udostępnieniu tych uprawnień osobom do tego nieuprawnionym przy użyciu urządzeń niedozwolonych, za pośrednictwem internetu.
W procederze sharingu biorą udział dawca - oferujący nielegalną usługę i biorca – osoba, której udostępniana jest telewizja. Dawca popełnia przestępstwo określone w artykule 6, a biorca w artykule 7 ustawy o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym:
Art. 6 brzmi: "Kto, w celu użycia w obrocie, wytwarza urządzenia niedozwolone lub wprowadza je do obrotu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Tej samej karze podlega świadczący usługi niedozwolone.
Artykuł 7. mówi o karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku za posiadanie lub używanie urządzenia niedozwolonego. - Jeżeli sprawca używa urządzenia niedozwolonego wyłącznie na własne potrzeby, podlega grzywnie - brzmi przepis.
Dołącz do dyskusji: Policja zlikwidowała nielegalny punkt sharingu sygnału telewizyjnego