SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jeden kanał wirtualny pozostał w MUX-8

Choć Telewizja Polska opuściła MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej, to wciąż z tego multipleksu jest dostępna ukraińska wirtualna stacja Perszyj. - Kanał zostaje - informuje Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, menedżer ds. komunikacji i PR, rzecznik prasowy Emitela, operatora multipleksów.

Ukraiński kanał Perszyj Ukraiński kanał Perszyj

Perszyj, czyli pierwszy program ukraińskiej telewizji pojawił się jako stacja HbbTV na początku marca 2022 roku, zaraz po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę. Jej dołączenie było wspólną inicjatywą TVP i Emitela. Kanał mogą oglądać widzowie naziemni, którzy posiadają podłączone do internetu telewizory z aktywną funkcją HbbTV. TVN Warner Bros. Discovery szacuje, że takich urządzeń jest w Polsce 800 tys.

- To krok w kierunku poprawy sytuacji obywateli, którzy w obliczu działań wojennych znaleźli schronienie w Polsce. W obecnej sytuacji dostęp do aktualnych wiadomości i ważnych informacji dla osób z Ukrainy w ich ojczystym języku jest niezwykle istotny. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Telewizja Polska oraz Emitel uruchomiły transmisję telewizji ukraińskiej UA Perszyj. Kanał jest dostępny dla widzów telewizji naziemnej, posiadających telewizory podłączone do Internetu ze standardem HbbTV. Kanał można odbierać na pozycji 95 MUX-8 – informowała w marcu 2022 roku Telewizja Polska.

TVP opuściła MUX-8

W nocy z czwartku na piątek kanały TVP Kultura HD i TVP Kobieta opuściły MUX-8. Przestała bowiem obowiązywać umowa między nadawcą publicznym, a Emitelem odnośnie tego multipleksu. Obie stacje w jakości HD są teraz dostępne z MUX-6. Wcześniej z ósmego multipleksu na trzeci przeniesiono wirtualne kanały: TVP ABC 2, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2, również oferowane w ramach HbbTV, ale wyświetlane na liście zwykłych kanałów.

Emitel od początku wojny wspiera Ukrainę, dostarczając jej m.in. nadajników, które zastępują zbombardowane urządzenia. Firma zorganizowała m.in. punkt techniczno-logistyczny we wschodniej części kraju, w którym eksperci firmy konfigurują i przygotowują do transportu urządzenia oraz sprzęt telekomunikacyjny i radiotelekomunikacyjny.

W październiku Emitel informował o przekazaniu stronie ukraińskiej 50 nadajników DVB-T na potrzeby emisji telewizji naziemnej. Dodatkowo podjęta została inicjatywa zaangażowania do pomocy innych europejskich operatorów sieci nadawczych, zrzeszonych w ramach organizacji Broadcast Networks Europe (BNE). Dzięki tej współpracy do Polski, a następnie na Ukrainę, trafiają dostawy potrzebnego sprzętu, w tym nadajników i anten telewizyjnych oraz UKF (radiowych).

Dołącz do dyskusji: Jeden kanał wirtualny pozostał w MUX-8

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Ponieważ to stream to łatwo policzyć ile osób go odbiera, ogląda. Czy TVP może to ujawnić? No i jeśli TVP i Emitel tak chcą pomóc Ukraińcom w Polsce to niech zaczną nadawać ten kanał "normalnie". Chyba są jakieś wolne kanały po MUX5. Albo niech już teraz TVP przejdzie w MUX3 na DVB-T2 przez co zwolni miejsce w MUX1. Akurat pod ukraiński.
odpowiedź
User
TV
Obawiam się, że oglądalność jest śladowa (potrzebny nowiuśki tv z obsługą hbbtv + stałe łącze internetowe). Gie słusznie zauważył, że kanał powinien być nadawany normalnie. Zwłaszcza, że chwilowo i tak są trzy wolne sloty w MUX8, które przez wiele najbliższych miesięcy będą się najprawdopodobniej marnować (do czasu przeprowadzenia nowego konkursu przez KRRiT). TVP umywa ręcę, bo najprawdopodobniej uważa iż włączenie w MUX6 anglojęzycznego TVP World załatwia sprawę (a nie oszukujmy się... zrobili to głównie, aby podreperować marne wyniki oglądalności tego kanału).
odpowiedź
User
ipv66
powinni ten kanał usunąć całkowicie
odpowiedź