Za dużo kanałów na multipleksie TVP? UKE analizuje sprawę
Zgodnie z decyzją rezerwacyjną, TVP nie powinna w ramach MUX-6 emitować więcej niż 8 kanałów telewizyjnych. Nadawca publiczny nadaje ich 9. Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE informuje Wirtualnemedia.pl, że regulator analizuje sprawę.
1 lutego br. multipleks eksperymentalny Telewizji Polskiej został przekształcony w MUX-6. Towarzyszyło temu zwiększenie zasięgu z 90 proc. do 96 proc. populacji kraju. Emisja jest teraz prowadzona z 63 stacji nadawczych. Nowe stacje nadawcze, które uzupełnią sieć nadawczą MUX-6 w stosunku do sieci multipleksu testowego to: Płock/Radziwie, Wałbrzych/Chełmiec, Dobromierz, Różan k. Makowa Mazowieckiego, Gniezno/Dębowiec, Świerczów k. Namysłowa, Skierniewice/Bartniki, Tarnobrzeg/Machów, Włodawa, Łomża, Kamieńsk/Zwałowisko k. Radomska, Chruszczewka k. Sokołowa Podlaskiego i Sieciechów k. Kutna.
- Decyzja rezerwacyjna MUX6 dla TVP została podpisana przez Prezesa UKE 21 września. TVP może korzystać z częstotliwości od 1 lutego 2023 r. do 31 stycznia 2033 r. Od pierwszego dnia TVP będzie zobowiązana do wnoszenia rocznych opłat za użytkowanie częstotliwości, które w wypadku rezerwacji ogólnopolskiej wynoszą dla każdego z multipleksów telewizyjnych około 8 mln zł. Innych wniosków od TVP nie ma. W MUX-6 może być umieszczonych jednocześnie nie więcej niż 8 programów telewizyjnych, określonych w Karcie Powinności - informował jesienią Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.
O jeden kanał za dużo
Mimo takich zapisów decyzji rezerwacyjnej, po ostatnim dołączeniu kanałów Alfa TVP i Belsat, w skład MUX-6 wchodzi 9 stacji. Poza wspomnianymi wcześniej kanałami są to: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP World i TVP Polonia. To łącznie dziewięć kanałów.
Czy TVP wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianę decyzji rezerwacyjnej i zwiększenie limitu? - Na ten moment mogę jedynie odpowiedzieć, że sprawę analizujemy - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.
Problemy TVP z miejscem na multipleksach zaczęły się po tym jak nadawca publiczny zrezygnował z dwóch miejsc w MUX-8. Wówczas TVP Kultura i TVP Kobieta zostały przeniesione do MUX-6. We wrześniu MUX-1 opuści z kolei kanał TVP ABC. Dodatkowe miejsca przyniesie przejście MUX-3 na wydajniejszy standard DVB-T2/HEVC. Zgodnie z decyzją UKE, musi ono nastąpić do końca 2023 roku. Wówczas Telewizja Polska zyska sloty na dwa kanały w wysokiej rozdzielczości (HD).
Od rozpoczęcia prezesury Mateusza Matyszkowicza, TVP zmieniła politykę wobec naziemnej telewizji cyfrowej. Na multipleksy trafiły kanały TVP Polonia, TVP World i Belsat. Nadawca publiczny wycofał się z planów uruchomienia TVP Muzyka i rozpoczęcie regularnej emisji TVP 4K już w 2022 roku. Zapowiadał to poprzedni prezes TVP Jacek Kurski.
- Pracujemy nad kanałem TVP 4K przygotowując treści niesportowe. Staramy się nagrywać seriale i produkcje rozrywkowe w jakości 4K. Przez rok i cztery miesiące możemy zgromadzić bibliotekę, która pozwoli nam na uruchomienie stałego kanału. Poprosiłem, żeby między innymi serial „Korona Królów” był kręcony w 4K. Takich produkcji jest znacznie więcej - zapewniał Kurski latem 2021 roku.
Dołącz do dyskusji: Za dużo kanałów na multipleksie TVP? UKE analizuje sprawę