Czy powrócą testowe multipleksy prywatnych nadawców? KRRiT: "Jest wola ze strony przewodniczącego"
Jest duża szansa, że w sierpniu ponownie zaczną nadawać multipleksy testowe prywatnych nadawców. W tej sprawie Urząd Komunikacji Elektronicznej musi się dogadać z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, obie instytucje chcą powrotu eksperymentalnych multipleksów.
Testowe multipleksy powstały, aby przygotować widzów na zmianę standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Jednak już od 28 czerwca w całym kraju MUX-1, MUX-2 i MUX-4 są nadawane w DVB-T2/HEVC. W starym standardzie działają tylko MUX-3 (z głównymi kanałami TVP) i MUX-8.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Oko już przed miesiącem sugerował, że po 27 czerwca multipleksy eksperymentalne stracą sens. Później jego rzecznik doprecyzował, że zgody mogą być wydawane, jeśli w danej lokalizacji będzie wolne pasmo.
Zgodę na emisję multipleksu testowego do wiosny 2023 r. dostała Telewizja Polska. W innej sytuacji są na razie komercyjni operatorzy. W związku z wygaśnięciem pozwoleń na testy, kolejne multipleksy testowe zaprzestały emisji naziemnej. Już 26 czerwca zakończył działalność multipleks eksperymentalny TVS w Katowicach (były tam nadawane stacje TVS, Radio Silesia, TV Republika, Polsat HD, TV Okazje). Dzień później widzowie ze Szczecina i okolic pożegnali multipleks MWE (zawierał stacje Filmax, Junior Music, Nuta Gold, Nuta.TV, Power TV, Stars.TV, Ukraina24, XtremeTV).
Zaprzestano też emisji multipleksów związanej z Polsatem firmy BCAST, które były obecne we Wrocławiu, Warszawie czy w Gdańsku (emitowały stacje Polsat HD, Nowa TV HD, TV Republika, EWTN Polska, TV Okazje, Stars.TV, TV Regionalna.pl).
KRRiT: decyzja zapadnie do końca lipca
Kilka dni temu nadawcy prywatni, którzy umieścili swoje kanały na multipleksach testowych wyrażali zainteresowanie ich powrotem. - Emisje eksperymentalne BCAST w Warszawie i Wrocławiu dobiegły końca, spółka wystąpiła z odpowiednimi wnioskami o możliwość ich przedłużenia. Nadawcy biorący w nich udział również są bardzo zainteresowani przedłużeniem testów i sprawdzeniem możliwości emisji w warunkach współpracy z pozostałymi multipleksami w technologii DVBT-2/HEVC - mówiła nam Olga Zomer, rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu.
W tej sprawie Urząd Komunikacji Elektronicznej musi się dogadać z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, w UKE jest chęć, by wydawać kolejne zgody nadawcom prywatnym. - Zapytaliśmy KRRiT, czy widzą dalszy sens multipleksów testowych. Odpisali, że tak - mówi nam p.o. rzecznika UKE Witold Tomaszewski. - Zanim jednak wydamy jakąkolwiek decyzję, jej sentencję musimy - zgodnie z prawem - uzgodnić z KRRiT.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma na to 30 dni. - Pismo w tej sprawie wpłynęło do nas na przełomie czerwca i lipca. Mamy więc czas do końca miesiąca na odpowiedź. Jest wola ze strony przewodniczącego KRRiT na ponowne uruchomienie testowych multipleksów - powiedziała nam w środę, 13 lipca Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT.
Dołącz do dyskusji: Czy powrócą testowe multipleksy prywatnych nadawców? KRRiT: "Jest wola ze strony przewodniczącego"
Jak są dostępne częstotliwości, to KRRiT i UKE powinny rozpisać konkursy na stałą emisję.