SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Duże zmiany w multipleksie eksperymentalnym DAB+

Już nie jedenastu, tylko ośmiu stacji w DAB+ mogą słuchać osoby, które są w zasięgu multipleksu eksperymentalnego DABCOM w Andrychowie (województwo małopolskie). Zakończono emisję pięciu stacji, ale w ich miejsce pojawiły się dwie inne.

W multipleksie DAB+ w Andrychowie pojawiło się m.in. Muzyczne Radio z Jeleniej Góry W multipleksie DAB+ w Andrychowie pojawiło się m.in. Muzyczne Radio z Jeleniej Góry

Do multipleksu dołączyły Muzyczne Radio z Jeleniej Góry i Radio Jasna Góra. Zniknęły za to Park FM z Kędzierzyna-Koźla, Radio Płońsk, Radio 7 z Mławy, Twoja Polska Stacja i Wasze Radio FM z wielkopolskiego Wągrowca. W MUX eksperymentalnym są dalej nadawane: Radio Andrychów, Radio Bielsko, Disco Radio, Mega Radio, Radio Nuta, Radio Profeto. To łącznie 8 stacji. Każda jest dostępna w jakości 128 kbps. Emisja jest prowadzona na kanale 8D.

Zawieszony konkurs w sprawie ogólnopolskiego multipleksu DAB+

Pod koniec sierpnia KRRiT rozpoczęła konsultacje w sprawie cyfryzacji radia. Zdaniem regulatora do wyłączenia emisji analogowej powinno dojść między 2026, a końcem 2030 roku. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest zwolennikiem późniejszego terminu. Nie chce, żeby DAB+ zastąpił FM przed końcem 2032 roku.

We wrześniu KRRiT zdecydowała o zawieszeniu konkursu w sprawie miejsc na ogólnopolskim multipleksie cyfrowym. Chętnych było więcej niż liczba dostępnych miejsc. Nadawcy uczestniczący w postępowaniu chcą, żeby wcześniej UKE wybrał operatora multipleksu. Urząd zapowiada, że konsultacje w tej sprawie rozpoczną się dopiero pod koniec roku. KRRiT w przyjętym stanowisku uważa, że proces wyłączenia emisji analogowej powinien rozpocząć się w przypadku słuchalności cyfrowej wersji programów, w stosunku do analogowej, na poziomie 50 proc. oraz po osiągnięciu 80 proc. zasięgu powierzchni kraju przez sygnał cyfrowy.  

Zobacz także: Ogólnokrajowe stacje w DAB+, lokalne mogą pozostać w FM na zawsze

Obecnie w Polsce działa multipleks Polskiego Radia. Dociera do 67 proc. mieszkańców kraju i obejmuje: Jedynkę, Dwójkę, Trójką, Czwórkę, Polskie Radio 24, Polskie Radio dla Ukrainy, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio dla Ukrainy, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

Z danych TePanelu wynika, że odbiorniki do słuchania cyfrowego radia posiada mniej niż 5 proc. Polaków. Mimo tego na początku roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają także w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu i Trójmieście.

Dołącz do dyskusji: Duże zmiany w multipleksie eksperymentalnym DAB+

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ipv66
kiedy kraków bo to co jest nadawane w ramach testu nic nie słychać tylko znika multiplex radia polskiego nie ma liśćie
0 0
odpowiedź
User
miś społeczny
Dopóki nie będzie porządnego zasięgu na południu woj. pomorskiego (bez konieczności instalowania anteny na dachu), standard DAB+ dla mnie nie istnieje. Już wolę słuchać przez internet.
0 0
odpowiedź
User
jan
Dopóki nie będzie porządnego zasięgu na południu woj. pomorskiego (bez konieczności instalowania anteny na dachu), standard DAB+ dla mnie nie istnieje. Już wolę słuchać przez internet.

w aucie na A1 do granicy
0 0
odpowiedź