Inflacja w Polsce jeszcze przyspieszy. Duży wzrost cen mięsa wieprzowego i warzyw
Za duży wzrost inflacji w grudniu 2019 roku odpowiadają szybko rosnące ceny mięsa wieprzowego, warzyw, ubezpieczeń i gazu LPG. Przedsiębiorcy powoli uwzględniają wyższą inflację w cenach produktów i usług.
Komentarz dr Soni Buchholtz, ekspertki ekonomicznej Konfederacji Lewiatan
Dzisiejsze pełne dane GUS o inflacji w grudniu 2019 roku ujawniają, czemu zawdzięczamy wzrosty cen towarów i usług konsumpcyjnych na poziomie 3,4% w skali roku i 0,8% w skali miesiąca, które niewątpliwie wstrząsnęły opinią publiczną.
#SzacunkiPotwierdzone: w grudniu 2019 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z grudniem 2018 r. wzrosły o 3,4% (wskaźnik cen 103,4), a w stosunku do poprzedniego miesiąca – o 0,8%. https://t.co/firmCloyrz#GUS #CPI #WskaźnikCen #statystyki #inflacja pic.twitter.com/EvxvaNrplb
— GUS (@GUS_STAT) January 15, 2020
Okazuje się, że za ten wystrzał odpowiada tylko kilka kategorii produktów:
· mięso wieprzowe - duży wzrost cen (23,6% r/r, 6,8% m/m) przy relatywnie znacznym udziale w koszyku konsumenckim. Wzrost cen mięsa tego gatunku naturalnie przekłada się również na znaczący wzrost cen wędlin (11,9% r/r, 2% m/m). Problem ASF jest nierozwiązany, a perspektywy poprawy w najbliższych miesiącach bardzo ograniczone. Skala redukcji pogłowia globalnie jest nieporównywalnie duża w stosunku do polskiej podaży. To skutkuje rzadkością dóbr i wzrostem ich cen. Szczęśliwie jednak na tym tle pozostałe gatunki mięs nie zdrożały, a ograniczenia eksportowe wynikające z ognisk ptasiej grypy będą pomocne w utrzymaniu lub spadku cen drobiu czy jaj;
· warzywa (12,3% r/r, 3,6% m/m) - zmiany klimatyczne wzmocnione przez efekty sezonowe, grudniowe święta nie pomogły klientom. Sztywna lista zakupowa nie sprzyja ewentualnej obniżce cen przez producentów i sprzedawców;
· ubezpieczenia (7,8% r/r i m/m), u podłoża których leży wzrost szkodowości i zaniechanie praktyk dumpingowych;
· gaz LPG (14,3% m/m), usługi transportowe (7,5% r/r, 29,4% m/m) - tu prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z korektą w najbliższych miesiącach - oraz turystyczne (8,7% r/r, 1,2% m/m).
Szykujmy się na znaczący wzrost cen. Bardziej usług niż towarów. Spowodowany rosnącym skokowo wynagrodzeniem minimalnym i dostosowaniami w rozkładzie płac. Nie jest niespodzianką, że przedsiębiorcy, antycypując skalę zmian, dostosowują ceny powoli, aby nie szokować klientów. Należy jednak przypomnieć, że nie jest to jedyne źródło inflacji w przyszłych miesiącach: wyższa akcyza przełoży się na ceny alkoholi, napięcia na Bliskim Wschodzie podniosą ceny ropy, nie wspominając o cenach energii.
Inflacja bazowa w grudniu 3,1%. Winowajcy: ubrania, ubezpieczenia (pewnie OC), bilety lotnicze. Bez tego inflacja bazowa po prostu wzrosłaby, ale nie wystrzeliła.
— mBank Research (@mbank_research) January 15, 2020
Inflacja cen w usługach podskoczyła do 6,1%.
Dołącz do dyskusji: Inflacja w Polsce jeszcze przyspieszy. Duży wzrost cen mięsa wieprzowego i warzyw