SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejny rosyjski bank zaatakowany przez hakerów, pobrano dane 12,5 mln klientów

Aktywiści hakerscy z kolektywu NB65 poinformowali o zaatakowaniu rosyjskiego koncernu finansowego QIWI oferującego m.in. platformę do płatności. Zapowiadają, że jeśli nie zostaną spełnione ich oczekiwania, będą ujawniać dane z kart płatniczych 12,5 mln klientów.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Hakerzy z kolektywu NB65 na swoim profilu twitterowym podali, że do systemu informatycznego koncernu QIWI wprowadzili ulepszoną wersję swojego oprogramowania ransomware Conti. Ponadto zaszyfrowali dane na serwerach firmy, m.in. bazy SQL i skrzynki Tele2Pay.

- W ostatnich komunikatach prasowych twierdziliście jasno, że jak dotąd żadne sankcje wymierzone w rosyjski system finansowy nie wpłynęły w ogóle na waszą działalność .Cóż, to (atak hakerski - przyp.) z pewnością wpłynie - skomentowali aktywiści. - Nie mamy dla was żadnego współczucia - podkreślili.

Wyliczyli, że z serwerów QIWI pobrali dane kart kredytowych 12,5 mln klientów oraz ok. 30 mln rekordów dotyczących płatności. Na razie został opublikowany plik z próbką tych danych.

- Będziemy ujawniać 1 mln rekordów dziennie, po tym jak minie wasz trzydniowy czas na kontakt. Powinniście chyba wkrótce zwrócić się do nas, jeśli chcecie, żeby wasz biznes przetrwał - zasugerowali.

Aktywiści jasno dali do zrozumienia, że ich działania są reakcją na agresję militarną Rosji na Ukrainę. - Jak zawsze zachęcamy was, żebyście porozmawiali ze swoim prezydentem. Jeśli szukacie kogoś winnego waszej obecnej sytuacji, szukajcie nie dalej niż Władimira Putina - napisali.

Koncern QIWI działa od 15 lat, jest obecny w Rosji i kilku innych krajach byłego ZSRR. Oferuje usługi finansowe pod markami QIWI, CONTACT, Factoring PLUS, Flocktory i QPlatform.

Hakerzy na wojnie cybernetycznej z Rosją

Kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji militarnej na Ukrainę czołowe grupy hakerskie ogłosiły wojnę cybernetyczną z Rosją. W połowie marca kolektyw Anonymous podał, że przejął streaming kilkuset kamer bezpieczeństwa z różnych miejsc w Rosji. Zaczął tam udostępniać transmisje wraz z przekazem o zbrodniach wojennych Rosjan w Ukrainie. 18 marca grupa przerwała na krótko transmisję z wystąpienia Władimira Putina podczas propagandowego koncertu w Moskwy.

Doszło też do ataku hakerskiego na VKontakte - najpopularniejszy serwis społecznościowy w Rosji. Jego użytkownicy dostali od administracji komunikat z rzetelnymi informacjami o wojnie w Ukrainie.

Ponadto hakerzy z Anonymous włamali się do drukarek tysięcy rosyjskich użytkowników i za ich pośrednictwem przesłali im komunikat o kłamstwach putinowskiej propagandy wraz z instrukcjami, jak się przed nią bronić poprzez instalację specjalnego oprogramowania.

Kolektywy hakerskie zapowiedziały też cyberataki na globalne koncerny, które nie zdecydowały się zawiesić ani zakończyć działalności w Rosji. Parę dni temu Anonymous ujawnili 10 GB danych szwajcarskiego koncernu Nestle oraz doprowadzili do niedostępności rosyjskich wersji serwisów internetowych Auchan, Leroy Merlin i Decathlon.

Z kolei kolektyw hakerski NB65 wykradł od państwowej firmy rosyjskiej Mosexpertiza 450 GB danych oraz zainfekował jej systemy komputerowe złośliwym oprogramowaniem, a także przejął 675 GB danych rosyjskiej instytucji CorpMSP mającej wspierać małe i średnie firmy.

Ponadto hakerzy doprowadzili do niedostępności grupy serwisów rosyjskiego rządu i administracji publicznej. Natomiast kolektyw Anonymous poinformował, że przejął ponad 200 tys. maili rosyjskiego ministerstwa kultury.

Dołącz do dyskusji: Kolejny rosyjski bank zaatakowany przez hakerów, pobrano dane 12,5 mln klientów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
No
A to nie jest przestępstwo. Czy pochwalanie przestępstwa jest karalne. Ale to tak jak z pomnikami dewastacja ruskich pomników w Polsce to bohaterstwo i wyraz solidarności z potomkami Bandery, zburzenie w odwecie polskiego pomnika przez ruskich to zbrodnia.
odpowiedź