Google chce walczyć z nowotworami. „Specjalny czujnik na nadgarstku”
Firma Google przy pomocy nanocząsteczek chce opracować noszony na nadgarstku czujnik do wczesnego wykrywania nowotworów, chorób serca i innych patologii - podał serwis „BBC News/Health”.
Nad rozwiązaniem pracuje zespół naukowców z Google X – laboratorium badawczego należącego do internetowego giganta. Proponowana metoda ma polegać na wprowadzeniu do organizmu dawki nanocząsteczek (za pomocą specjalnej pigułki). Te mikroskopijne elementy będą w założeniach wykrywać nawet drobne zmiany biochemiczne w organizmie związane z pojawieniem się nowych, szkodliwych dla zdrowia komórek, na przykład tych powstających w procesie rozwoju nowotworu.
O pojawieniu się niebezpieczeństwa użytkownik byłby informowany za pośrednictwem noszonej na przegubie ręki opaski. – Dzięki naszemu wynalazkowi próbujemy zmienić filozofię medycy z reaktywnej na zapobiegawczą – wyjaśnił w rozmowie z BBC dr Andrew Conrad kierujący zespołem pracującym nad projektem. Conrad znany jest w środowisku naukowym jako twórca szeroko dostępnych i tanich testów na obecność wirusa HIV. – Nasz system pozwoli każdemu śmiertelnikowi spojrzeć na własny organizm na poziomie molekularnym i komórkowym. Z kolei lekarze dostaną do ręki cenne narzędzie pozwalające szybko reagować na zagrożenia zdrowia – zapowiada Conrad.
Według założeń nanocząsteczki połączone bezprzewodowo z opaską umożliwią nie tylko wykrywanie raka, ale także innych schorzeń, na przykład kardiologicznych czy związanych z chorobami nerek. Specjaliści z Google X nie wykluczają, że elektroniczna opaska pozwali na bezpośrednie połączenie z centrum diagnostycznym, w którym lekarze po otrzymaniu niepokojących sygnałów od nanocząsteczek będą mogli zareagować w jak najkrótszym czasie.
Laboratorium Google X jest oczkiem w głowie internetowego giganta. Ostatnio jeden z założycieli i szefów koncernu, Larry Page podzielił się częścią obowiązków z Sundarem Pichai, dotychczasowym szefem Androida i Chrome’a między innymi po to, by osobiście nadzorować projekty powstające w laboratoriach Google X. W ośrodku powstało już kilka nowatorskich rozwiązań z dziedziny medycyny, między innymi soczewki kontaktowe pozwalające na mierzenie poziomu cukru we krwi (więcej informacji tutaj).
Google inwestuje także w startupy działające w dziedzinie medycyny. Koncern przejął firmę, która opracowała projekt łyżki pomagającej w jedzeniu osobom chorym na Parkinsona, wykupiła też udziały w firmach Calico i 23andMe. Pierwsza z nich zajmuje się badaniami nad zapobieganiem procesom starzenia, druga zaś oferuje zestawy do samodzielnego wykonywania testów genetycznych.
Dołącz do dyskusji: Google chce walczyć z nowotworami. „Specjalny czujnik na nadgarstku”