Gdańsk może stać się pierwszym w Polsce miastem cyfrowym
Współpraca władz Gdańska z firmą Intel umożliwia promowanie edukacji technicznej oraz obniżanie barier w dostępie do nowoczesnych technologii
Stosowną umowę podpisano w piątek.
Podstawowymi celami przedsięwzięcia są m.in. umocnienie pozycji miasta Gdańska i wdrażanie elektronicznych usług samorządowych, które poprawią jakość obsługi klientów urzędu miejskiego w Gdańsku poprzez umożliwienie mieszkańcom miasta załatwianie coraz większej liczby formalności przez Internet.
Porozumienie potwierdza współpracę miasta Gdańska i firmy Intel w zakresie realizacji pionierskiego projektu bezprzewodowego miasta Gdańsk polegającego na udostępnieniu mieszkańcom i turystom bezprzewodowego dostępu do Internetu - docelowo na terenie całego miasta. W wybranych lokalizacjach o szczególnych walorach turystycznych oraz strategicznych z punktu widzenia rozwoju miasta, korzystanie z hot-spotów będzie bezpłatne. W ramach projektu poszukiwane będą możliwości wykorzystania najnowocześniejszych, szerokopasmowych technologii bezprzewodowych umożliwiających udostępnienie Internetu na dużych odległościach - w miejscach pozbawionych dotąd jakiejkolwiek infrastruktury telekomunikacyjnej. Takimi właśnie technologiami zajmuje się m.in. jeden z największych ośrodków badawczo-rozwojowych Intela w Europie zlokalizowany w Gdańsku.
Obecnie realizowana pierwsza faza projektu jest platformą startową, która będzie w przyszłości rozwijana w oparciu o fundusze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR).
Dołącz do dyskusji: Gdańsk może stać się pierwszym w Polsce miastem cyfrowym