SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Festiwal w Opolu od 5 do 8 czerwca z koncertami „Hulali w Opolu" i „Rock Opole"

Od 5 do 8 czerwca potrwa tegoroczny, 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. W czwartek prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski i prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podpisali roczne porozumienie dotyczące szczegółów jego organizacji. - Odbudowujemy ofertę muzyczną TVP - mówił podczas konferencji Kurski. Trwa uzgadnianie umów z artystami, którzy wystąpią na festiwalu.

Od lewej: Jacek Kurski i Arkadiusz WiśniewskiOd lewej: Jacek Kurski i Arkadiusz Wiśniewski

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się w piątek 5 czerwca 2020 r. koncertem „Wielka Gala - Od Opola do Opola”. Podczas gali uhonorowani będą najciekawsi artyści minionego roku, a także ci, którzy w 2020 obchodzą jubileusz pracy scenicznej. Pierwszy dzień zakończy koncert „Debiutów”. Na drugi dzień organizatorzy zapowiadają „Premiery” i koncert piosenki literackiej „A po nocy przychodzi dzień… czyli nadzieje poetów”.

W niedzielę 7 czerwca zaplanowano trzygodzinny koncert wspomnieniowy pt. „Hulali w Opolu". Artyści odtworzą utwory, które powstały specjalnie na festiwal lub były wykonane na deskach amfiteatru tylko raz, a mimo to przeszły do historii polskiej piosenki.

57. KFPP zakończy „Scena Alternatywna”, którą w poniedziałek 8 czerwca pokaże TVP Kultura. Koncert zostanie podzielony na dwie części - pierwsza zatytułowana "Rock Opole”, druga związana z 40. rocznicą powstania Solidarności.

- Będziemy chcieli zaprosić do Opola gwiazdy muzyki lat 80-tych, lub zespoły grające ich covery. Myślę tutaj m.in. o T Love Alternative, o Maanamie, Lady Pank czy Kombi. Oczywiście wszystko jest w bardzo wstępnej fazie, nie można określić, kogo uda się zaprosić - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski.

Kurski: festiwal w Opolu to perła w koronie TVP

Podczas czwartkowej uroczystości prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski podkreślał: - Na festiwal w Opolu należy patrzeć w perspektywie szerokiej oferty programowej Telewizji Polskiej. Odbudowujemy właśnie ofertę muzyczną telewizji publicznej. W ciągu ostatnich czterech lat pracy zarządu udało się stworzyć kilka formatów, które na stałe wpisały się już w kalendarz polskiej muzyki rozrywkowej. Festiwal w Opolu dopełnia ten repertuar i stanowi perłę w koronie bogatej oferty Telewizji Polskiej.

Zdaniem Kurskiego TVP zbudowała formułę festiwalu otwartego, przekraczającego gatunki muzyczne i balansującego pomiędzy rodzajami muzyki o zróżnicowanej estetyce. - Ten festiwal to jest misja, którą pełni zarówno TVP, jak i miasto Opole - mówił prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.

Obecnie organizatorzy dopinają umowy z artystami, którzy mają wystąpić na deskach opolskiego amfiteatru. W najbliższym czasie Telewizja Polska rozpocznie nabór do koncertów „Debiuty” i „Premiery”. Wyboru dokona rada artystyczna festiwalu, w skład której wejdą przedstawiciele TVP, władz Opola, dziennikarze muzyczni i artyści. O tym, kto wystąpi podczas Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu, organizatorzy mają poinformować podczas majowej konferencji prasowej. Dyrektorem artystycznym 57. KFPP jest Remigiusz Trawiński.

Ubiegłoroczny festiwal w Opolu (odbywał się w dniach 14-17 czerwca 2019 r.) na antenach TVP1 i TVP Polonia oglądało średnio 2,24 mln widzów, a to znaczy że było ich o 260 tys. osób więcej niż przed rokiem. Jedynka w czasie transmisji imprezy była zdecydowanym liderem rynku. Najwięcej widzów zgromadził koncert „Od Opola do Opola”. Wpływy z reklam wyniosły 5,36 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Festiwal w Opolu od 5 do 8 czerwca z koncertami „Hulali w Opolu" i „Rock Opole"

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adam Bar
Dobrze że już na stałe mamy 4 dzień Festiwalu w Opolu. To duży plus za scenę alternatywną. W zeszłym roku festiwal wypadł rewelacyjnie a ten 4 dzień miał być transmitowany jedynie w TVP Kultura ale ponieważ widownia była spora więc TVP zdecydowała o emisji również w TVP1. Dobrze że Telewizja Polska tak szybko reaguje na potrzeby widzów i nie "ucina emisji" tak jak to nie raz zrobił TVN gdzie podczas rozdawania nagród "scena alternatywna" nagle ucięli program.
I pomyśleć że poprzednicy chcieli aby festiwal trwał tylko dwa dni :-(
odpowiedź
User
Paw
Niestety, Kurski zamiast festiwalu serwuje nam wyrób festiwalopodobny. Weźmy taki koncert "Od Opola do Opola", mający być z założenia podsumowaniem sezonu muzycznego. Nie usłyszymy w nim laureatów Fryderyków w poszczególnych kategoriach, ani artystów, którzy sprzedali najwięcej płyt czy zapełnili Stadion Narodowy. O nich wspomni między występami jedynie Marek Sierocki. Usłyszymy za to drugi lub trzeci garnitur polskiej estrady, trupy reanimowane z okazji Opola (No To Co, Trubadurzy itp).
Taki koncert piosenki literackiej - pomysł dobry, ale tu z kolei brakuje nazwisk. Mamy za to śpiewających celebrytów i aktorów z tasiemców.
"Hulali w Opolu" - ileż można odgrzewać kotlety? Dwa lata temu z okazji 55-lecia Opola był koncert wspomnieniowy, za 3 lata będzie z okazji 60-lecia. Widać TVP i Kurski boją się kabareciarzy, skoro kolejny rok z rzędu rezygnują z kabaretonu.
Scena Alternatywna to najjaśniejszy punkt Opola pod warunkiem, że nie zrobią z niej koncertu ku czci.
odpowiedź
User
EloN
Prezydent Opola A.Wiśniewski... Mieszkańcom Opola współczujemy
odpowiedź