Ernest Zozuń zniknął z anteny Trójki, a Sylwia Zadrożna z Jedynki, dział kadr pyta o ich prawa pracownicze
Dziennikarz radiowej Trójki Ernest Zozuń został oddelegowany do archiwum Informacyjnej Agencji Radiowej, natomiast dziennikarka gospodarcza Sylwia Zadrożna zniknęła z anteny Jedynki, nadal przygotowuje za to materiały do Polskiego Radia 24. Związki zawodowe zostały zapytane o prawa pracownicze Zozunia, Zadrożnej i Agaty Kasprolewicz.
Według nieoficjalnych ustaleń władze Polskiego Radia chciały na stałe przenieść Ernesta Zozunia do archiwum Informacyjnej Agencji Radiowej, ale dziennikarz się na to nie zgodził. W tej sytuacji został tam oddelegowany na trzy miesiące, do czego nie jest potrzebna zgoda pracownika.
Zozuń jest związany z Polskim Radiem od ponad 20 lat. W latach 2003-2005 był korespondentem nadawcy w Iraku, a w latach 2006-2007 - w Moskwie. W Trójce prowadził m.in. audycje „Wieczór reportażu”, „Radioaktywny magazyn reporterów”, „Z definicji Europa” oraz „Żyjemy w Europie”. Był też wydawcą pasma „Zapraszamy do Trójki”, a do wiosny ub.r. prowadził zdjęte wtedy z anteny „3 strony świata”.
Formalnie Zozuń był zatrudniony w naczelnej redakcji publicystyki międzynarodowej, która tak samo jak naczelna redakcja gospodarcza i sportowa została zlikwidowana z początkiem lipca. Pracowników zapewniono, że nikt nie zostanie zwolniony. Jednocześnie utworzono redakcje publicystyki w Jedynce i Trójce, a zespół portalu Polskieradio24.pl włączono do Informacyjnej Agencji Radiowej.
Z kolei dziennikarka gospodarcza Sylwia Zadrożna od czerwca nie jest już obecna w Jedynce, gdzie przeprowadzała wywiady i przygotowywała krótkie materiały, emitowane m.in. w porannych pasmach. Nadal tworzy natomiast materiał do Polskiego Radia 24.
Zadrożna jest związana z Polskim Radiem od 12 lat, do tej pory była zatrudniona w naczelnej redakcji gospodarczej.
Pytanie o prawa pracownicze Zozunia, Zadrożnej i Kasprolewicz
Ponadto związki zawodowe funkcjonujące w spółce dostały pytania z działu kadr, jakie uprawnienia pracownicze mają Ernest Zozuń, Sylwia Zadrożna i Agata Kasprolewicz.
Rzeczniczka prasowa Polskiego Radia Ewelina Steczkowska nie chce komentować tych zmian, tłumaczy, że to wewnętrzne sprawy firmy.
Agata Kasprolewicz w kwietniu br. została bez podania powodów odsunięta od prowadzenia w Jedynce audycji „Więcej świata”. - Dyrektor każdej anteny Polskiego Radia ma prawo doboru prowadzących - jest to autonomiczna decyzja redaktora naczelnego - tłumaczyło biuro zarządu nadawcy.
Przeciw tej decyzji zaprotestowało 77 pracowników Jedynki. Żądali merytorycznego uzasadnienia i przywrócenia Agaty Kasprolewicz na antenę stacji. Natomiast pod koniec czerwca sprawę omawiano na posiedzeniu rady programowej Polskiego Radia. Obecnie Kasprolewicz pracuje nadal przy „Raporcie o stanie świata” emitowanym w Trójce.
Polskie Radio w sprawozdaniu finansowym podało, że na koniec ub.r. w naczelnej redakcji publicystyki międzynarodowej pracowało 10 osób, w naczelnej redakcji gospodarczej - 14, a w sportowej - 13.
Do archiwum IAR oddelegowano dwie spikerki Trójki
W październiku 2016 roku do działu dokumentacji Informacyjnej Agencji Radiowej zostały oddelegowane Małgorzata Spór i Anna Zaleśna, które przez wiele lat przygotowywały i czytały serwisy informacyjne w Trójce. Kierownictwo Polskiego Radia nie uzasadniło tej decyzji, a nieoficjalnie spekulowano, że powodem mogło być niezadowolenie przełożonych dziennikarek z tego, jak dobierają i przedstawiają one wiadomości, zwłaszcza te o protestach społecznych przeciw niektórym działaniom obozu rządzącego.
W styczniu Anna Zaleśna wróciła do pracy przy serwisach Trójki, natomiast Małgorzatę Spór oddelegowano na kolejne trzy miesiące do działu dokumentacji IAR, a potem zaproponowano, żeby zajmowała się serwisami dla stacji regionalnych nadawcy. Dziennikarka się na to nie zgodziła i po 16 latach pracy odeszła z firmy.
Dołącz do dyskusji: Ernest Zozuń zniknął z anteny Trójki, a Sylwia Zadrożna z Jedynki, dział kadr pyta o ich prawa pracownicze
Na prawdę dno i 50 metrów mułu.
Zostali tylko Karolina Mózgowiec, Elżbieta Szczerbak, Justyna Golonko i Błażej Prośniewski.