Dziennikarki pozwą BBC za to, że zarabiają mniej niż mężczyźni
Grupa dziennikarek BBC zapowiada wytoczenie stacji procesu za niesprawiedliwą politykę płac w firmie. Kobiety czują się pokrzywdzone nierównymi zarobkami względem mężczyzn zatrudnionych u brytyjskiego nadawcy.
BBC podało w tym tygodniu coroczny ranking najlepiej zarabiających pracowników, których pensja przekroczyła 150 tys. funtów rocznie. Pierwsze miejsca zajęli w nim mężczyźni – Chris Evans, Gary Lineker oraz Graham Norton.
Duże kontrowersje wzbudza fakt, że nadawca wciąż dużo mniej płaci kobietom niż mężczyznom. I tak, pensja najlepiej opłacanego pracownika BBC opiewa na kwotę 2,2 mln funtów, podczas gdy najlepiej zarabiająca kobieta - znana z „Tańca z Gwiazdami” Claudia Winkleman - otrzymała ponad cztery razy mniej - 450 tys. funtów. Różnica wynosi zatem 1,75 mln funtów.
W reakcji na znaczące różnice płac między kobietami i mężczyznami w BBC, 10 prezenterek planuje wytoczyć brytyjskiemu nadawcy proces. Wśród nich są pracownice zarówno radia, jak i telewizji BBC. Kobiety nie kryją, że mają dosyć dyskryminacji płciowej, której przejawem są znacznie niższe wynagrodzenia za tę samą pracę, którą wykonują mężczyźni.
Na czele protestującej stanęła Jane Garvey, prowadząca audycję „Woman's Hour” w Radio 4. Garvey w rozmowach z mediami nie kryje rozgoryczenia i wściekłości postawą męskiej części zespołu publicznego nadawcy. - Żaden mężczyzna z BBC nie zaoferował nam wsparcia - powiedziała dla „The Telegraph”.
Wśród kobiet głośno manifestujących swoje niezadowolenie z powodu nierówności płac jest także prezenterka programu informacyjnego „Newsnight”, Emily Maitlis. W zeszłym roku zarobiła poniżej 150 tys. funtów, podczas gdy dochody jego kolegi z tego samego programu - Evana Davisa - wyniosły blisko 299 tys. funtów.
BBC nie skomentowało oficjalnie zapowiedzi swoich pracownic.
Dołącz do dyskusji: Dziennikarki pozwą BBC za to, że zarabiają mniej niż mężczyźni
W tym badaniu Wielka Brytania wypadła blado, bladziutko i jest daaaaaaaleko z tyłu, czego przykład mamy w tym artykule. Medium wielokrotnie informujące o nierównościach płacowych samo bardzo chętnie dyskryminuje płacowo (coś, jak w PL Krytyka polityczna zatrudniająca młodzież w swoim klubie wyłącznie na śmieciówki, bo inaczej biznes nie będzie rentowny), podobnie zresztą, jak w swojej masie kraj, z którego się wywodzi. Może koleżanki - i ew. koledzy - coś by napisali u siebie na temat nierównego traktowania kobiet w Anglii i okolicy? Materiał wyjściowy zamieściły Wirtualne Media :).