SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP pokaże wyjątkową inscenizację „Dziadów”. Trzech reżyserów, realizacja na Litwie

W najbliższy wtorek, 31 października o godz. 20:30 telewizyjna Jedynka wyemituje po raz pierwszy na żywo inscenizację „Dziadów” Adama Mickiewicza. Realizowane na Litwie widowisko pt. „Dziady. Śladami Adama Mickiewicza” składać się będzie z trzech odrębnych scen, zaczerpniętych z drugiej oraz trzeciej części dramatu. Każdą z odbywających się w różnych miejscach Litwy scen przygotuje inny reżyser.

Fot. Materiały TVPFot. Materiały TVP

Spektakl rozpocznie „Bal u Senatora”, który zrealizowany zostanie w Sali Kolumnowej Uniwersytetu Wileńskiego, a przygotowany został przez reżyser Magdalenę Małecką-Wippich (choreografia: Jacek Przybyłowicz). Wystąpią w niej, m.in.: Sławomira Łozińska, Arkadiusz Janiczek, Mateusz Weber, Karol Wróblewski, Piotr Kramer, Karolina Charkiewicz, Dawid Sciupidro, Karolina Dryzner i zespół tancerzy Aurora Dance Company z Kowna.

Scenę drugą – „Wielką Improwizację” w zabytkowej Celi Konrada, nieopodal Ostrej Bramy, przy klasztorze Bazylianów, wyreżyseruje Jarosław Gajewski. W roli Konrada wystąpi Jakub Kordas. Z kolei ostatnia scena – II części „Dziadów” zostanie zrealizowana na Górze Krzyży na Cmentarzu Szawelskim. Tę część wyreżyseruje Jarosław Kilian, a ludowemu obrzędowi Dziadów przewodniczyć będzie Guślarz (Adam Strug). W scenie wystąpią, m.in.: Ewa Dałkowska, Hanna Skarga, Vladas Bagdonas, Grzegorz Feluś i Jakub Mieszała.

Przedstawienie „Dziady. Śladami Adama Mickiewicza” poprzedzi wprowadzenie na cmentarzu w Solecznikach, gdzie Mickiewicz w 1821 roku obserwował obrzęd Dziadów. Przewodnikiem po i narratorem będzie aktor Teatru Narodowego w Warszawie, Przemysław Stippa. Trzy koncepcje reżyserskie połączy genius loci (duch miejsca) Wilna i okolic, które kształtowały wyobraźnię polskich romantyków.

TVP stawia jesienią na teatr

Jesienna ramówka TVP mocno stawia na teatr. Podczas jej prezentacji prezes Mateusz Matyszkowicz w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl mówił: - Wychodzimy z bardzo ambitnym planem. Będą docelowo trzy premiery teatralne na żywo w ciągu miesiąca. To się będzie działo już tej jesieni. 

Matyszkowicz podkreślał także, iż premiery na żywo to powrót Teatru Telewizji do korzeni. - W latach 90-tych Teatr telewizji przygotowywany by metodą filmową – i to było właściwe na tamte czasy, sprawdzało się. Ale czas takiego teatru przeminął - teraz wracamy do korzeni. Teatr polega na tym, że jest odgrywany i przeżywany tu i teraz. Będziemy stopniowo do tego dochodzić.

Spektakle Teatru Telewizji na początku sezonu 2023/2024 oglądało średnio 228 tys. widzów. Do pierwszych dni września br. największą widownię zgromadziła sztuka „Pierwsza lepsza, czyli nauka zbawienna”, która zgromadziła 267 tys. oglądających - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: TVP pokaże wyjątkową inscenizację „Dziadów”. Trzech reżyserów, realizacja na Litwie

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Klub recenzentki
Może i ambitnie, ale tak naprawdę, to kogo to teraz interesuje. Przecież ważniejsze jest jedno - zemsta na TVP i ludziach, którzy ją tworzą. A że podpinamy wszystkich pod TVP info i wiadomości, z którymi ci ludzie nie mają i nie mieli nic wspólnego, to już mało ważne.
odpowiedź
User
Joaśka
Może i ambitnie, ale tak naprawdę, to kogo to teraz interesuje. Przecież ważniejsze jest jedno - zemsta na TVP i ludziach, którzy ją tworzą. A że podpinamy wszystkich pod TVP info i wiadomości, z którymi ci ludzie nie mają i nie mieli nic wspólnego, to już mało ważne.

Taka to demokracja? Włączając telewizor, chcę móc oglądać TVP Info! Wybór nie zakaz!
odpowiedź
User
rycyna
Same wielkie nazwiska!
odpowiedź