Dwa odcinki „Pegaza” w tygodniu, więcej muzyki i reportaży jesienią w TVP Kultura
W jesiennej ramówce TVP Kultura pojawią się dwie odsłony magazynu „Pegaz”, transmisje Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego oraz Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. Kontynuowane będą wszystkie formaty wprowadzone w poprzednim sezonie.
- Jesienią TVP Kultura zaskoczy widzów szaleństwem i przełamaniem pewnej niemocy, odwróceniem niedobrego trendu, który wypychał kulturę poza zainteresowania Polaków. Mam nadzieję, że „Pegaz” w nowej odsłonie publicystycznej oraz niedzielnej muzycznej zachwyci widzów. Zaproponujemy muzykę na najwyższym poziomie, w tym retransmisje koncertów „Chopin i jego Europa”, pokazywany na żywo Konkurs Wieniawskiego czy koncert Krzysztofa Komedy z połowy lat 60. - wyjaśnia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Mateusz Matyszkowicz, dyrektor TVP Kultura.
Jak informowaliśmy w sierpniu, reanimowany wiosną w TVP1 magazyn „Pegaz” trafi teraz do wieczornego pasma TVP Kultura, a stacja pokaże program w dwóch odsłonach - publicystycznej i muzycznej. „Pegaz” trafia do ścisłego prime-time’u - w czwartki o godz. 20.00. Jesienią do Marka Horodniczego dołączą w roli prowadzących Marta Perchuć-Burzyńska i Krzysztof Koehler. Będą oni rozmawiać z gośćmi na bieżące tematy związane z kulturą. Pierwszy odcinek nowego sezonu zaplanowano na 8 września.
Z kolei w niedzielę 11 września br. po wieczornym filmie (czyli około 23.00) stacja pokaże „Pegaz - Scena alternatywna”, w którym Marek Horodniczy zaprosi do studia artystów polskiej sceny alternatywnej. W programie przewidziano rozmowę z wokalistami oraz około 20-minutowy koncert, składający się z wybranych przez gości utworów.
Na antenę TVP Kultura trafi także nowy sezon „Dzikiej muzyki” (w soboty o 11.30), który wiosną pokazywała TVP2. Prowadzący Janusz Prusinowski udaje się w podróż w poszukiwaniu korzeni śpiewu i tańca oraz udowadnia, że muzyka tradycyjna to „sztuka życia” każdego pokolenia.
Nowym pasmem publicystycznym są „Reportaże z całej Polski”, przygotowywane przez stację wspólnie z ośrodkami regionalnymi TVP. W programie pokazywane będą materiały promujące inicjatywy lokalne z dziedziny kultury i promujące wydarzenia kulturalne odbywające się w mniejszych ośrodkach miejskich. Cykl startuje w poniedziałek 5 września o godz. 16.00.
Jesienią kontynuacji doczekały się programy takie jak: „Tanie dranie” (poniedziałek, godz. 22.00), „Chuligan literacki” (wtorek, 22.00), „Dezerterzy” (czwartek, 22.30), „Tygodnik kulturalny” (piątek, 22.30) i „Trzeci punkt widzenia” (niedziela, 22.30).
Dla widzów przygotowano także nowe odcinki programu „Nienasyceni” (w niedziele o 15.00), w którym Emilia Komarnicka i Redbad Klijnstra podróżują po Polsce w poszukiwaniu lokalnych aktywistów kulturalnych.
Tak jak co sezon na antenę powróci cykl „Niedziela z…”, w którym Agnieszka Szydłowska spotka się z nowymi bohaterami. Jesienią będą to m.in. Dorota Stalińska, Henryk Talar, Sławomir Orzechowski i Katarzyna Herman. Pasmo z filmami i spektaklami pokazywane jest w każdą niedzielę o godz. 17.15.
Od poniedziałku do środy oraz w piątki i soboty o godz. 20.00 TVP Kultura pokaże „Informacje kulturalne”, gdzie przekaże widzom bieżące informacje, opinie i relacje z wydarzeń. Z kolei w „Informacjach kulturalnych Ekstra” (środa o 22.00 i sobota o 11.00) rozmowy z wybitnymi twórcami i przedstawicielami świata kultury przeprowadzą Marta Perchuć-Burzyńska i Andrzej Rossa.
Od 8 do 23 października TVP Kultura będzie transmitować Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Transmisje poszczególnych etapów będą wzbogacone o rozmowy w studiu, komentarze ekspertów, materiały zakulisowe oraz działania związane z mediami społecznościowymi.
W sobotę 3 września o godz. 20.00 stacja pokaże finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Kolonii. Polskę reprezentuje saksofonista Łukasz Dyczko, który będzie rywalizował o tytuł najlepszego młodego muzyka w Europie.
W sierpniu TVP Kultura zarejestrowała koncerty na festiwalu muzyki klasycznej „Chopin i Jego Europa”. Jesienią widzowie obejrzą to wydarzenie w każdą niedzielę o godz. 8.00.
Jak co roku TVP Kultura będzie obecna na Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie przygotowała specjalną sekcję filmów muzycznych. Część z nich trafi na antenę stacji. Widzowie obejrzą również relacje z Festiwalu.
Nie zabraknie także spektakli teatralnych - na 4 października TVP Kultura zaplanowała premierę widowiska pt. „gdzie ty idziesz dziewczynko” w reżyserii Agnieszki Glińskiej, przygotowanego dla Muzeum Powstania Warszawskiego. W przedstawieniu Glińska przedstawia osobiste przeżycia kilkunastoletnich sanitariuszek i łączniczek Powstania Warszawskiego.
Jesienią kontynuowane będą również miesięczne cykle dedykowane poszczególnym aktorom „Miesiąc z…” - we wrześniu bohaterką cyklu będzie Stanisława Celińska. W kolejnych miesiącach dla widzów przygotowano spektakle m.in. z Jerzym Trelą i Mają Ostaszewską.
Dołącz do dyskusji: Dwa odcinki „Pegaza” w tygodniu, więcej muzyki i reportaży jesienią w TVP Kultura