„Do Rzeczy” i „Tygodnik Powszechny” z identyczną grafiką na okładkach świątecznych wydań
Na okładkach najnowszych, przedświątecznych wydań "Tygodnika Do Rzeczy" (Orle Pióro) oraz "Tygodnika Powszechnego" (Tygodnik Powszechny) pojawiły się takie same grafiki z reprodukcją obrazu z Matką Boską i dzieciątkiem Jezus.
Na okładki "Do Rzeczy" oraz "Tygodnika Powszechnego" trafiła reprodukcja obrazu "Madonna z Dzieciątkiem" Marianne Stokes z 1908 roku. Wydania ukazały się dzień po dniu - "Do Rzeczy" w poniedziałek, "TP" drugi we wtorek.
Na jedynce "Do Rzeczy" zapowiadany jest artykuł naczelnego, Pawła Lisickiego "Śledztwo w sprawie Matki Bożej". "Tygodnik Powszechnego" na pierwszej stronie zapowiadany jest jedynie hasłem "moc czytania na Boże Narodzenie 2018". Podobieństwo okładek wytknęli w mediach społecznościowych niektórzy internauci.
"Zbieg okoliczności"
- Ten zbieg okoliczności świadczy o mocy obrazu, który wybraliśmy - uważa Michał Kuźmiński, zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego", poproszony przez nas o komentarz do sprawy. - Okładka to z resztą nie tylko obraz, to także kontekst użycia go, otoczenie, hasła. W "Do Rzeczy" jest śledztwo. U nas - cud Bożego Narodzenia, macierzyństwo i miłość - dodaje Kuźmiński.
Zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" poinformował Wirtualnemedia.pl, że najświeższe wydanie pisma czekało już na kolportaż w dniu ukazania się nowego numeru "Do Rzeczy".
W pierwszych trzech kwartałach br. "Tygodnik Powszechny" był szóstym najlepiej sprzedającym się tygodnikiem opinii w Polsce. Pismo jako jedyne w swoim segmencie mogło pochwalić się wzrostami sprzedaży (+16,79 proc. rok do roku). Jego średnia sprzedaż ogółem w pierwszych trzech kwartałach br. wyniosła 27 261 egz.
Z kolei, w tym samym okresie sprzedaż "Do Rzeczy" wyniosła średnio 35 011 tys. egzemplarzy, co sytuuje tytuł na piątym miejscu zestawienia najlepiej sprzedających się tytułów w segmencie tygodników opiniotwórczych. Jego sprzedaż spadła o 18,92 proc. w skali roku.
Dołącz do dyskusji: „Do Rzeczy” i „Tygodnik Powszechny” z identyczną grafiką na okładkach świątecznych wydań