TVP Stream na multipleksie testowym w DVB-T2/HEVC
Telewizja Polska na swoim multipleksie testowym (MUX-5) w standardzie DVB-T2/HEVC wprowadza w kolejnych lokalizacjach kanał TVP Stream. To plansza tekstowa informująca o serwisie HbbTV nadawcy publicznego.
MUX-5 dociera do 90 proc. powierzchni Polski. W ramach emisji próbnych Telewizji Polskiej dostępne są stacje: TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Rozrywka, a także plansze tekstowe odsyłające do serwisów telewizji hybrydowej (HbbTV) TVP Kultura 2, TVP ABC 2 i TVP Historia 2. Serwis dvbt2.pl informuje w mediach społecznościowych, że dołączyła do nich TVP Stream.
Zmiana nie objęła jeszcze całego kraju, bo TVP wprowadza kanał stopniowo. Najprawdopodobniej będzie on odsyłał do odświeżonej wersji serwisu nadawcy publicznego w HbbTV. Jak informowaliśmy wcześniej w TVP Stream poza treściami na żądanie ma znaleźć się usługa catch up TV, możliwość cofnięcia programów emitowanych na kanałach TVP do tygodnia.
W przyszłym roku naziemno-internetowa platforma TVP
W 2022 roku Telewizja Polska zamierza zaoferować swój dekoder i uruchomić naziemno-internetową platformę cyfrową. Prezes TVP Jacek Kurski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zdradził, że Polacy za darmo otrzymają funkcjonalności, za które obecnie muszą płacić. Catch up TV jest oferowana przez płatne platformy streamingowe typu Canal+ online albo Player.
TVP zamierza w swojej platformie zaoferować obecne kanały tematyczne i nowości: rozrywkową stację TVP 4K, TVP Nauka, TVP Muzyka, a w przyszłości być może kanał motoryzacyjny. Nadawca publiczny nie wyklucza, że w zakresie pozyskiwanych treści i kanałów będzie współpracował z prywatnymi stacjami.
Zmiana standardu naziemnej telewizji
Uruchomienie platformy cyfrowej TVP będzie możliwe za sprawą zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Operacja ta zostanie przeprowadzona w II kwartale 2022 roku. Do końca czerwca w całym kraju powinny zakończyć się niemal wszystkie emisje w starszym standardzie. Ponad 2 mln gospodarstw domowych musi w związku z tym wymienić telewizor lub zakupić przystawkę kompatybilną z nowym standardem. W tej sprawie trwa kampania społeczna. DVB-T2/HEVC pozwoli na uruchomienie nowych kanałów telewizyjnych lub poprawę jakości dotychczasowych. Telewizja Puls już zapowiedziała, że jej kanały Puls i Puls 2 będą dostępne w jakości HD.
Multipleksy testowe w DVB-T2/HEVC
Zmiany nie dotyczą abonentów platform satelitarnych ani sieci kablowych. Aby sprawdzić czy telewizor jest w stanie obsługiwać nowy standard, najlepiej spróbować odebrać kanały z któregoś z multipleksów testowych. Wspomniany wcześniej MUX-5 TVP dociera do 90 proc. powierzchni Polski. Mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Gdańska, Katowic i Bydgoszczy mogą odbierać emisje testowe TVN Grupy Discovery. W ofercie multipleksu próbnego są: TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD i Metro HD. W Warszawie i we Wrocławiu testy prowadzi z kolei spółka BCAST związana z Cyfrowym Polsatem. Udostępnia sygnał Polsat HD i TV Republika. W Szczecinie swoje kanały w DVB-T2/HEVC testuje spółka MWE. Wkrótce powinna uruchomić także multipleksy testowe w Warszawie i Gdańsku.
Dołącz do dyskusji: TVP Stream na multipleksie testowym w DVB-T2/HEVC
Żeby odebrać telewizję hybrydową, telewizor musi mieć możliwość obsługi HbbTV i być podłączony do internetu. Można w razie czego podłączyć zewnętrzny tuner DVBT-2 - H.256/HEVC wyposażony w funkcję HbbTV, aczkolwiek popularne modele tunerów to generalnie dramat.