Co piąty Polak nie segreguje śmieci (infografika)
Więcej niż co piąty Polak nie segreguje odpadów, a 28 proc. nie wie, do jakiego pojemnika wrzucać zużyte kartony po mleku i sokach - wynika z badania TNS Polska.
Choć zdecydowana większość badanych segreguje odpady opakowaniowe, to jednak 22 proc. respondentów wrzuca wszystko do tego samego kosza. Innymi słowy, więcej niż co piąty badany nie segreguje odpadów. Ponadto 17 proc. respondentów twierdzi, że segreguje je sporadycznie, co oznacza, że łącznie prawie 40 proc. osób nie sortuje odpadów regularnie.
Blisko 68 proc. dorosłych Polaków deklaruje, że regularnie segreguje zużyte kartony po mleku i sokach. Zawsze robi to 40 proc., a przeważnie 28 proc. badanych. Natomiast nigdy za segregację kartonów nie zabrał się co piąty zapytany (22 proc.). Sporadycznie robi to 10 proc. respondentów.
28 proc. respondentów nie wie, do jakiego worka czy pojemnika należy wrzucać kartony po mleku i sokach.
Dlaczego więcej niż 1/4 z nas nie segreguje kartonów do płynnej żywności? Jako jedną z głównych przyczyn badani wymieniali brak dobrej infrastruktury: 28 proc. odpowiada, że w ich najbliższej okolicy nie ma odpowiednich pojemników do selektywnej zbiórki, 22 proc. mówi, że w ich domu nie ma miejsca na segregację, 18 proc. nie chce się tego robić, a 17 proc. nie segreguje, bo nie wierzy w sprawność systemu zagospodarowania odpadów.
Spośród osób, które nie prowadzą regularnej segregacji, 13 proc. nigdy nie słyszało o recyklingu kartonów po mleku i sokach, a kolejne 13 proc. nie ma pojęcia, do którego pojemnika wrzucać takie kartony.
Tym, co mogłoby przekonać badanych do segregacji kartonów po mleku i sokach, jest przede wszystkim zapewnienie łatwego dostępu do pojemników do selektywnej zbiórki (33 proc.), posiadanie odpowiednich pojemników w domu (23 proc.), pewność, że system zarządzania odpadami działa rzetelnie (22 proc.) oraz instrukcja, która w prosty sposób wyjaśniałaby zasady segregacji (14 proc.).
Blisko 1/5 osób, które nie segregują kartonów do płynnej żywności (18 proc.), deklaruje, że nic nie skłoniłoby ich do zmiany przyzwyczajeń i rozpoczęcia segregacji kartonów.
Kto powinien odpowiadać za edukację dotyczącą właściwej segregacji kartonów? Według 23 proc. badanych to zadanie należy do władz samorządowych (miasta, gminy, województwa). Według 15 proc. edukacja na ten temat powinna przebiegać przede wszystkim w szkole, zaś 13 proc. respondentów odpowiedziało, że odpowiedzialność za nią ponoszą media.
Badanie zostało przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Fundacji ProKarton w dniach 8-13 maja 2015 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków - 1006 osób powyżej 15. roku życia. Odpowiedzi uzyskiwano za pomocą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI).
Dołącz do dyskusji: Co piąty Polak nie segreguje śmieci (infografika)