SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cena Nielsen Audience Measurement zbyt wysoka dla TVP, będzie nowy przetarg na telemetrię

Nie później niż w lutym Telewizja Polska ogłosi nowy przetarg na dostarczanie danych telemetrycznych w kolejnych latach. W pierwszej procedurze cena zaproponowana przez Nielsen Audience Measurement okazała się zbyt wysoka.

Pierwotnie Telewizja Polska ogłosiła przetarg na dostarczanie jej danych telemetrycznych w latach 2015-2019 w listopadzie ub.r. Swoją ofertę złożyła w nim jedna firma badawcza - Nielsen Audience Measurement, która w tym zakresie już współpracuje z TVP (od lutego 2012 roku do 8 lutego br.). Jednak zaproponowana przez NAM cena była wyższa od maksymalnej kwoty, jaką na te usługi miała przeznaczyć TVP.

Cena zaproponowana obecnie przez NAM jest wyższa z kilku powodów: nowa umowa będzie obowiązywać dłużej niż obecna; obecnie panel telemetryczny liczy 2 tys. gospodarstw domowych podczas gdy w momencie zawierania aktualnej umowy obejmował ich 1650; więcej jest też monitorowanych kanałów (zamiast 80 jest 135).

Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP, w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przekazał, że obecnie nie może wskazać konkretnej daty ogłoszenia nowego przetargu na dane telemetryczne, jednak zostanie on ogłoszony na pewno nie później niż w lutym br. Na pytanie, czy zostaną w nim wprowadzone zmiany, odpowiedział nam: „Wprowadzimy zmiany według naszych ustaleń, a nie tego, co chce Nielsen Audience Measurement”.

Przetarg na dostawcę danych telemetrycznych Telewizja Polska rozpoczęła w październiku ub.r., z wybraną firmą planuje podpisać umowę na pięć lat (więcej na ten temat).

Dołącz do dyskusji: Cena Nielsen Audience Measurement zbyt wysoka dla TVP, będzie nowy przetarg na telemetrię

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Jak można realnie na podstawie 2000 badanych gospodarstw domowych stwierdzić oglądalność 135 kanałów TV. Przecież z tych badań wyjdzie, że wiele z tych 135 kanałów ma oglądalność 0 (słownie zero). Minimalna ilość badanych gospodarstw domowych to 10 tys. Wtedy można liczyć na wynik w miarę realny, a nie tak jak teraz, że badani się nie faktyczną oglądalność, a ilość osób będących w zakresie telewizora.
odpowiedź
User
Arek
I co będzie jak kolejna oferta okaże się za droga? TVP nie ma alternatywy ha ha.
odpowiedź
User
T
Wszystko prawda, albo nie ... jednak z pewnością gospodarstw domowych, czy ludzi to może być "liczba", a nie "ilość". Jak widać tego kalibru błąd, to odchodzi wiara w sens całego komentarza. Natomiast rozmiar badania jest zawsze kompromisem pomiędzy jego jakością i ceną. Jak to z kompromisami bywa, obie zderzające się tendencje wychodzą z całego zdarzenia poharatane: badanie będzie dobre "w miarę" i "nieco za drogie", czyli ani nie "doskonałe", ani nie "tanie". Ale to trochę wszystko jedno. Nie ma bowiem większej szansy na konkurencyjny wobec Nielsenowskiego pomiar oglądalności telewizji w Polsce. Jego koszty muszą pokryć bowiem do spółki zleceniodawcy. TVN, Polsat i agencje reklamowe/domy medialne płacą już Nielsenowi i ani myślą zmieniać dostawcę, zatem na TVP przypada dziś tylko część budżetu badania. W przypadku wyboru innego wykonawcy TVP musiałoby zapłacić za całość studium ... a taka suma to dopiero przekraczałaby możliwości płatnicze państwowej telewizji ... .
odpowiedź