SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Canal+ przejmuje kolejnego dostawcę płatnej telewizji

Grupa Canal+ stanie się większościowym akcjonariuszem dostawcy płatnej telewizji MC Vision z Mauritius. Obecnie Francuzi posiadają 37 proc. udziałów, a docelowo mają ich mieć 75 proc., jeśli tylko organy regulacyjne zgodzą się na transakcję.

Materiały promocyjne Canal+ na Mauritiusie Materiały promocyjne Canal+ na Mauritiusie

MC Vision już sprzedaje usługi płatnej telewizji pod marką Canal+. Formalnie współzałożyciel firmy Currimjee Jeewanjee and Co. ma w niej 75 proc. udziałów. Po transakcji stanie się mniejszościowym akcjonariuszem (25 proc. akcji). Także państwowa spółka Mauritius Broadcasting Corporation sprzeda swoje 10 proc. udziałów. Canal+ zamierza po transakcji ulepszyć swoją ofertę na Mauritiusie. Już teraz firma oferuje w wyspiarskim państwie zarówno stacje pod własnym szyldem, jak i te pokazujące produkcje z Bollywood.

MC Vision zadebiutowała w 1999 roku jako wspólne przedsięwzięcie Currimjee Jeewanjee and Co. oraz Canal+.  Na początku oferowała głównie pakiety satelitarne. Obecnie oferuje usługi internetu i telewizji. Dostęp do kanałów i treści wideo na żądanie jest możliwy za pośrednictwem dekodera Airbox 5G. Firma w ostatnich latach borykała się ze spadkiem przychodów. Musiała zmagać się też z piractwem, które dotykało między innymi transmisje sportowe.

Canal+ ma 25,696 mln abonentów

Na koniec czerwca Grupa Canal+ miała łącznie 25,696 mln abonentów. Oznacza to, że baza poszerzyła się o 553 tys. osób w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku. Na koniec ub.r. abonentów było blisko 26,4 mln, co oznacza spadek o około 700 tys. Okres zimowy jest tradycyjnie czasem, w którym więcej osób interesuje się usługami płatnej telewizji.

Choć na rynkach międzynarodowych z usług Canal+ korzysta coraz więcej osób w porównaniu z zeszłym rokiem, to firma odnotowała spadek w rodzimej Francji. W tym kraju Canal+ miał 9,514 mln klientów (spadek 0 276 tys.). W pozostałych państwach europejskich (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Austria, Belgia, Holandia) 6,706 mln. Tym samym baza klientów poszerzyła się o 234 tys. Canal+ od kilku lat nie podaje dokładnej liczby abonentów w Polsce. 31 grudnia 2020 roku z usług firmy nad Wisłą korzystało 2,7 mln klientów. W Afryce liczba abonentów Grupy Canal+ zwiększyła się o 507 tys. do 7,587 mln, w regionie Azji i Pacyfiku o 84 tys. do 1,120 mln, natomiast na pozostałych terytoriach o 4 tys. do 769 tys.

Canal+ chce inwestować w krajach rozwijających się. Z tego powodu kontynuuje proces przejęcia dostawcy płatnej telewizji i serwisów streamingowych z Republiki Południowej Afryki, czyli MultiChoice. Dotrze tym samym do krajów kontynentu, w których mieszkańcy posługują się językiem angielskim i portugalskim. Dotychczas Canal+ koncentrował się w Afryce na francuskojęzycznych krajach. Canal+ w ostatnim czasie zwiększył też do 36,8 proc. udziały w azjatyckim serwisie streamingowym Viu, potwierdzając pozycję największego akcjonariusza.

Dołącz do dyskusji: Canal+ przejmuje kolejnego dostawcę płatnej telewizji

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stop clickbaitom
Oczywiście w tytule zabrakło wzmianki, iż chodzi o jakiegoś francuskiego dostawcę. No bo po co...
odpowiedź
User
XD
Wirtualnebzdury.pl w akcji widzę
odpowiedź