SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bitcoin stał się oficjalną walutą Salwadoru

Salwador jako pierwszy kraj na świecie przyjął we wtorek bitcoina jako oficjalną walutę. Zdaniem zwolenników obniży to prowizję od miliardów dolarów przesyłanych do kraju z zagranicy, ale zdaniem krytyków może ułatwić pranie brudnych pieniędzy.

Uczynienie z bitcoina oficjalnej waluty oznacza, że będzie on musiał być honorowany jako środek płatniczy obok amerykańskiego dolara, który został oficjalną walutą Salwadoru w 2001 roku.

Zwolennikiem przyjęcia bitcoina był 40-letni prezydent kraju Nayib Bukele, który argumentował, że dzięki temu Salwadorczycy zaoszczędzą rocznie około 400 mln USD, które – jak szacuje rząd – są wydawane na prowizje od przelewów, a jednocześnie umożliwi to dostęp do usług finansowych osobom niekorzystającym z banków.

Z sondaży wynika, że Salwadorczycy są świadomi płynności kursu bitcoina, który potrafi bardzo stracić na wartości w ciągu jednego dnia. Aby zachęcić sceptyków, Bukele obiecał każdemu obywatelowi, który skorzysta z rządowego portfela cyfrowego, 30 USD w bitcoinach. Kilka godzin później kurs bitcoina spadł o 4 proc.

Zgodnie z ustawą w Salwadorze powstał Bitcoin Trust, czyli fundusz powierniczy o wartości 150 mln dolarów. Został zasilony dzięki kredytowi w wysokości 500 mln dolarów, którego Salwadorowi udzielił Central American Bank for Economic Integration (CABEI). 23,3 mln dolarów z funduszu przeznaczono na instalację 200 automatów bitcoinowych, czyli bitomatów. Urządzenia działają jak bankomaty: można z nich wypłacać oraz wpłacać do nich pieniądze.

Rząd przygotował również aplikację, dzięki której obywatele Salwadoru będą mogli dokonywać transakcji w bitcoinach lub w dolarach amerykańskich bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Na zachętę animowany spot

Decyzja o wprowadzeniu nowego środka płatniczego była krytykowana przez organizacje międzynarodowe oraz część mieszkańców kraju. Rząd chce ich zachęcić do korzystania z nowej waluty kampanią promocyjną.

W animowanym spocie, który można zobaczyć m.in. w serwisie YouTube, obywatele dowiadują się, jakie korzyści wiążą się z wprowadzeniem bitcoinu oraz jak go używać. Narrator spotu podkreśla, że każdy obywatel ma wybór, z jakiej waluty chce korzystać.

By zachęcić niezdecydowanych, prezydent Salwadoru poinformował, że każdy, kto pobierze i skorzysta z nowej aplikacji, otrzyma 30 dolarów.

Gdzie leży Salwador

Salwador to niewielkie państwo w Ameryce Północnej położone nad Oceanem Spokojnym o populacji nieco powyżej 6,3 mln mieszkańców. Jego stolicą jest San Salvador. Graniczy z Gwatemalą i Hondurasem.

Dołącz do dyskusji: Bitcoin stał się oficjalną walutą Salwadoru

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl