SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BIS patronem "Debiutów"

BIS Polskie Radio objęło patronatem koncert 'Debiuty 2006', który inauguruje 43. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Opole 2006.

Konkurs im. Anny Jantar „Debiuty 2006” odbędzie się 1 czerwca (czwartek) o godz. 20.30 na Pl. Kopernika w Opolu.

W koncercie inauguracyjnym zaprezentuje się dziesięciu laureatów.

Zdobywca Nagrody im. Anny Jantar oraz dwóch wyróżnionych wykonawców poznamy na koncercie w piątek 2 czerwca ok. godz. 23.00.

W Komisji Artystycznej „Debiutów” oceniającej artystów zasiądzie m. in. przedstawicielka BIS Polskiego Radia – Maja Kluczyńska.

Niezależnie od nagrody konkursowej, jeden z „debiutantów” zostanie wyróżniony nagrodą BIS Polskiego Radia. „Nagradzamy najlepszy alternatywny Debiut w Opolu po raz pierwszy i mam nadzieję, że stanie się to dobrą tradycją tego Festiwalu. Chcemy zwrócić uwagę show biznesu, że istnieje fala młodej bezkompromisowej muzyki, która do niedawna nie była prezentowana w żadnych poważnych mediach. Zależy nam, żeby polska muzyka alternatywna stała się nową jakością polskiej fonografii” – mówi Kamil Dąbrowa Dyrektor – Redaktor Naczelny BIS Polskiego Radia.

Do konkursu debiutantów zakwalifikowali się:

1. URBAN NOIZ

Zespół określa swój styl jako połączenie soul, r'n'b i popu. Jego członkowie to zawodowi muzycy, którzy pracują z gwiazdami polskiej sceny. Kierownikiem muzycznym, pianistą oraz kompozytorem zespołu jest Marcin Urban. Tworząc trzy lata temu grupę chcieli zrealizować własne pomysły i stworzyć oryginalne, rozpoznawalne brzmienie. Obecnie pracują nad pierwszą płytą.

2. REVOLUCJA

Uczestnik BISlisty. Wywodzi się z krakowskiego undergroundu, chętnie wykonuje standardy bluesowe i rockowe. Grupa istnieje od czterech lat, dała już ponad 250 koncertów. Wokalista Jacek Dewódzki zastępował w zespole „Dżem” zmarłego Ryszarda Riedla. Z wykształcenia wszyscy muzycy są pedagogami. Mają dwa pragnienia: żeby na świecie zapanował pokój i aby Beatlesi znowu grali. Z artystów polskich cenią najwyżej Janusza Panasewicza („Lady Pank”) i Wojtka Łuczaja-Pogorzelskiego z „Oddziału Zamkniętego”.

3. HYPE

Uczestnik BISlisty. Grupa HYPE istnieje pięć lat. Tworzą ją studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ich inspiracją są m.in. U2, Oasis, Coldplay, Radiohead, w Polsce cenią grupę Myslovitz. Zespół jest laureatem Festiwalu Rockowego w Węgorzewie w 2004 r.

4. SUPERPUDER

Są z Łodzi, grają razem od roku. Ich motto to parafraza powiedzenia polskich big-beatowców z lat 60.: „Trudna młodzież śpiewa łatwe piosenki”. Grają gitarowy pop, traktując muzykę jak zabawę.

5. FANCY GROUP

Zespół powstał w Poznaniu w 2003 r. Gra połączenie funky, soul i jazzu. Ma trzy wokalistki o różnej barwie głosu i muzycznym temperamencie. Zespół najchętniej gra na żywo, bo największą przyjemność sprawia im kontakt z publicznością. Ich muzyczne autorytety to m.in. Andrzej Zaucha, Grażyna Łobaszewska, Leszek Możdżer, Kayah, Wojtek Pilichowski.

6. ANDRZEJ BACHLEDA

Urodził się w Zakopanem, lecz od najmłodszych lat mieszka we Francji. Jest synem słynnego polskiego alpejczyka - Andrzeja Bachledy. Ojciec zaszczepił w Andrzeju pasję do nart i do muzyki. Andrzej Bachleda Jr gra na gitarze, komponuje i pisze teksty. Uczył się w szkole muzycznej w Denver (USA), a jego kompozycje to „paleta międzynarodowych dźwięków” - francuskich, hiszpańskich, tatrzańskich. Zespół Bachledy ma też międzynarodowy skład - akordeonista i perkusista, podobnie jak lider, mieszkają we Francji, pozostali muzycy w Polsce.

7. ANNA SZARMACH

Ania ukończyła Muzyczną Szkołę Podstawową w klasie fortepianu i saksofonu. Jeszcze w liceum założyła zespół o nazwie „Wbrew logice”, dla którego komponowała. Potem trafiła do sekcji wokalnej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, który ukończyła z wyróżnieniem. Najlepszą szkołą, jak sama twierdzi, była współpraca z prawdziwymi gwiazdami estrady - Kayah, Edytą Górniak, Natalią Kukulską, Kasią Klich oraz Sarah Connor i... Enrique Iglesiasem. Występuje z zespołem „Sharmi”, z którym zakwalifikowała się do opolskich „Debiutów”.

8. QUE PASSA

Zespół „Que Passa” powstał w 1997 r. w Krakowie. Swój styl określa krótko: flamenco fusion. Mieszanka stylistyczna jest bardzo bogata - dołączyć można jeszcze: rock, folk, jazz. Obecny skład zespołu ukształtował się pół roku temu. Na pytanie, z którym polskim artystą chcieliby zagrać – odpowiadają bez wahania, że z Leszkiem Możdżerem.

9. JARECKI

Jarecki to niegdyś członek zespołu Kultórwa (uczestnika BISlisty). Kiedy Kultórwa zaczęła skłaniać się w stronę poszukiwań instrumentalnych, Jarecki wraz z innym członkiem zespołu, DJ Brk, postanowili firmować własne projekty nazwą JARECKI. I tak powstały nowe utwory i nowe brzmienia, oparte na funky, jazzie, bluesie i rapie, z wyraźnym postawieniem akcentu na ten ostatni. Jarecki śpiewa a DJ Brk „obsługuje” gramofony.

10. Laureat finałowego koncertu „Szansy na sukces”, który zostanie wyłoniony 24 maja 2006 r.

Dołącz do dyskusji: BIS patronem "Debiutów"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl