Wirtualna Polska pozwie za sugestie, które podważają bezpieczeństwo jej skrzynek mailowych
Służby specjalne rekomendują polskim politykom, ale także urzędnikom i VIP-om, by nie używali skrzynek mailowych na portalu Wirtualna Polska - pisze serwis wPolityce.pl. W odpowiedzi rzecznik WP, Michał Siegieda przypomina, że bezpieczeństwo usługi pocztowej jest priorytetem dla spółki. I zapowiada „zdecydowaną reakcję” na podobne twierdzenia.
W połowie czerwca premier Mateusz Morawiecki przyznał, że hakerzy przejęli szereg skrzynek mailowych na portalu Wirtualna Polska, m.in. szefa kancelarii premiera - Michała Dworczyka. - To jest sytuacja bardzo niedobra i mam nadzieję, że skłoni wszystkich obywateli do tego, aby bardzo skrupulatnie dbali o przestrzeganie higieny zasad bezpieczeństwa w sieci" - powiedział szef rządu.
W odpowiedzi Wirtualna Polska wystosowała oświadczenie, w którym podkreśliła, że jej systemy pocztowe „są całkowicie bezpieczne, a informacje czy insynuacje jakoby miało dojść do włamania na konta WP są całkowicie nieprawdziwe”. - Wejście na konto ministra Michała Dworczyka i co za tym idzie uzyskanie dostępu do jego emaili nastąpiło na skutek podania poprawnego loginu i hasła. Niestety oznacza to, że prawdopodobnie ktoś trzeci wszedł w posiadanie tego hasła - napisała firma. Dodano też, że Dworczyk nie używał uwierzytelniania dwuskładnikowego.
wPolityce: „Rekomendacje, by nie używać”
Portal wPolityce.pl napisał w czwartek, że „służby specjalne zajmujące się ochroną najważniejszych osób w państwie rekomendują im (i szerzej - osobom publicznym, urzędnikom, VIP-om) by w miarę możliwości nie używały do prowadzenia potencjalnie wrażliwej korespondencji - także prywatnej - poczty internetowej na portalu Wirtualna Polska”. Serwis cytuje też anonimowego informatora, który mówi, że „dość powszechnie sądzi się”, iż WP – wbrew zapewnieniom spółki – nie potrafi w pełni zapewnić bezpieczeństwa zakładanym u nich mailom. - Eksperci twierdzą, że przez lata był to segment uznanego portalu, w który mniej inwestowano i teraz nie da się tego szybko nadrobić. To prowadzi do wniosku o niższym poziomie bezpieczeństwa. Stąd mówią: „lepiej, na wszelki wypadek, unikać” – napisano na portalu wPolityce.pl.
Siegieda: „Będą zdecydowane reakcje”
W odpowiedzi rzecznik prasowy Wirtualnej Polski, Michał Siegieda, opublikował twitta, w którym podsumował: - Wirtualna Polska od lat inwestuje w usługę pocztową, przy czym zapewnienie bezpieczeństwa tej usługi jest traktowane priorytetowo. Każda podobna publikacja spotka się z naszą zdecydowaną reakcją, pierwsze wezwanie zostało już wysłane. Mam nadzieję, że też odebrane w (redakcji) wPolityce.pl.
Wirtualna Polska od lat inwestuje w usługę pocztową, przy czym zapewnienie bezpieczeństwa tej usługi jest traktowane priorytetowo. Każda podobna publikacja spotka się z naszą zdecydowaną reakcją, pierwsze wezwanie zostało już wysłane. Mam nadzieję, że też odebrane w @wPolityce_pl
— Michał Siegieda (@MSiegieda) July 1, 2021
Według badania Mediapanel w lutym br. serwis WP Poczta zanotował 6,23 mln użytkowników i 21,49 proc. zasięgu.
W pierwszym kwartale br. holding Wirtualna Polska osiągnął wzrost przychodów o 19,4 proc. do 178,93 mln zł oraz zysku netto z 7,25 do 27,29 mln zł. Mocno urósł pion internetowy, natomiast zmalały wyniki Telewizji WP.
Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska pozwie za sugestie, które podważają bezpieczeństwo jej skrzynek mailowych