BBC pod kontrolą rządu: nowy zarząd, 145,5 funtów rocznej opłaty audiowizualnej
Brytyjski rząd ma plan reform w BBC: nadawca będzie kontrolowany przez Ofcom, opłata audiowizualna będzie zmieniać się wraz z inflacją, a programy mają się różnić od tych w stacjach komercyjnych.
Brytyjski rząd przedstawił oficjalnie przygotowany przez ministra kultury Johna Whittingdale’a ostateczny projekt reformy BBC, który ma zostać przedstawiony w parlamencie i wejść w życie w styczniu 2017 r. Zmiany są związane z wygaśnięciem wraz z końcem br. królewskiej karty regulującej zasady funkcjonowania publicznego nadawcy. Nowa karta, a wraz z nią reformy ma obowiązywać przez kolejnych 11 lat.
145,5 funtów opłaty audiowizualnej, także od użytkowników komputerów i smartfonów
Projekt przewiduje, że zamrożona obecnie na poziomie 145,5 funtów roczna opłata audiowizualna od każdego gospodarstwa domowego będzie korygowana w zależności od poziomu inflacji.
Dodatkowo nowe przepisy mają zlikwidować istniejącą dotąd prawną lukę i objąć abonamentem także użytkowników komputerów oraz urządzeń przenośnych, którzy oglądają za pomocą tego sprzętu programy nadawane na platformie BBC iPlayer.
Nowością w stosunku do obowiązujących dzisiaj przepisów będzie też powołanie w BBC specjalnego funduszu, z którego część opłaty audiowizualnej ma być przekazywana stacjom komercyjnym. Pieniądze te będą jednak przeznaczone jedynie na programy dla dzieci i audycje edukacyjne wybierane w drodze konkursu.
Rząd wybierze połowę zarządu BBC, Ofcom jako nadzorca
Poważne zmiany mają nastąpić w kwestii zarządzania BBC. Zlikwidowana zostanie komórka o nazwie BBC Trust, która dotąd pełniła rolę nadzorującą kierownictwo stacji.
Zostanie też powołany nowy zarząd składający się z 12 lub 14 członków. Projekt przewiduje, że co najmniej połowa zarządu będzie pochodziła z BBC, natomiast 6 osób zostanie wskazanych przez brytyjski rząd.
Zmieni się też sposób zewnętrznej kontroli nad BBC. Rolę tę przejmie Ofcom, który podobnie jak w Polsce Urząd Komunikacji Elektronicznej jest regulatorem brytyjskiego rynku telekomunikacyjnego.
Dodatkowo BBC będzie podlegał cyklicznym audytom prowadzonym przez instytucję o nazwie National Audit Office zajmującą się kontrolowaniem większości brytyjskich urzędów państwowych.
Pomimo zmian w sposobie zarządzania stacją w projekcie podkreślono, że BBC zachowa swą dotychczasową niezależność polityczną, która jest jednym z podstawowych standardów obowiązujących tego nadawcę.
Wcześniejszy projekt reformy BBC przewidywał, że do publicznej wiadomości będą podawane zarobki pracowników przekraczające 150 tys. funtów rocznie. Ostatecznie jednak pod naciskiem oponentów rząd zmodyfikował ten zapis. Teraz publicznie znane mają być dochody tych gwiazd BBC, które rocznie zarabiają ponad 450 tys. funtów.
Wysoka jakość zamiast komercji, innowacje wpisane w misję
W założeniach projektu zmianie mają ulec programowe priorytety BBC, a wraz z nimi oferta nadawcy.
Według brytyjskiego rządu BBC powinna poświęcić się nadawaniu z najlepszym czasie antenowym wysokiej jakości programów informacyjnych i publicystycznych zamiast konkurowania ofertą z największymi stacjami komercyjnymi na rynku.
W projekcie podkreślono, że obecnie wszystkie programy BBC w telewizji, radiu i internecie ogląda tygodniowo 348 mln ludzi na całym świecie, a nadawca ma w kraju 33 proc. udziału w rynku telewizyjnym i 53 proc. w rynku radiowym. Pomimo tych imponujących statystyk jedynie 27 proc. widzów uważa programy BBC za bardziej innowacyjne i oryginalne od produkcji konkurencji.
Dlatego w projekcie reformy BBC podkreślono konieczność stałego podnoszenia poziomu innowacyjności i jakości oferty, a także tworzenie oryginalnych treści pomagających w zdobyciu większego zaufania odbiorców, niż ma to miejsce obecnie.
W ostatnim czasie BBC przeżywa spore problemy finansowe i wizerunkowe. Jesienią ub.r. stacja musiała ogłosić program oszczędnościowy obejmujący zwolnienia pracowników. Nadawca nie ma też dobrej prasy po ujawnieniu, że BBC wiedziała o seksualnych ekscesach Jimmy’ego Savile’a, jednak przymykała na nie oko.
Dołącz do dyskusji: BBC pod kontrolą rządu: nowy zarząd, 145,5 funtów rocznej opłaty audiowizualnej