BBC eksperymentuje z telewizją sterowaną myślami
BBC wspólnie z firmą This Place opracowały Mind Control TV - urządzenie do kontrolowania programu za pomocą fal mózgowych. - To może być przyszłość telewizji - zapowiada Cyrus Saihan, szef rozwoju BBC Future Media.
Prototyp urządzenia ma formę nakładki zakładanej przez użytkownika na głowę. Jest wyposażony w dwa sensory - jeden dotyka czoła, a drugi ucha widza. Oba czujniki mierzą aktywność fal mózgowych i przekładają ich natężenie na polecenia przekazywane do odpowiedniego urządzenia, na przykład telewizora bądź tabletu, wyposażonego w specjalną aplikację.
Na firmowym blogu BBC Cyrus Saihan, szef rozwoju BBC Future Media opisuje, że w ramach wewnętrznych testów dziesięciu pracowników sprawdzało działanie Mind Control TV i uznało urządzenie za przydatne i łatwe do kontrolowania.
W ramach prób prototyp obsługiwał serwis BBC iPlayer. Specjalny licznik wskazywał stopień koncentracji użytkownika, a po osiągnięciu jej odpowiedniego poziomu możliwe było wydawanie myślami poleceń, na przykład włączenia lub wyłączenia aplikacji.
- Nasze urządzenie udowadnia, że w przyszłości może spełnić się marzenie ludzi o tym, by własnymi myślami wpływać na otaczającą ich rzeczywistość - podkreślił Saihan. - Tak może wyglądać przyszłość telewizji. Mind Control TV może też pomóc użytkownikom i podnieść komfort ich codziennego życia. Myślę tutaj między innymi o osobach niepełnosprawnych, którym często sprawia trudność obsługa telewizora czy tabletu w tradycyjny sposób.
Na razie nie wiadomo nic na temat planów wyprowadzenia Mind Control TV poza etap prób laboratoryjnych i ewentualnego rozpoczęcia produkcji takiego urządzenia.
Dołącz do dyskusji: BBC eksperymentuje z telewizją sterowaną myślami