Marka Balenciaga oskarżona o rasizm. Marka wypuściła spodnie z widocznymi bokserkami
Dom mody Balenciaga wypuścił na rynek spodnie z wszytymi bokserkami, które częściowo wystają znad paska – tak, jak w latach 90. nosili się ciemnoskórzy hip-hopowcy. Zdaniem części internautów to przywłaszczenie kulturowe, a nawet rasizm.
Trompe-L'oeil Sweatpants - tak od francuskiego określenia malarstwa iluzjonistycznego nazywa się model spodni, które wypuścił na rynek dom mody Balenciaga. To połączenie spodni dresowych z bokserkami. Bielizna jest wszyta w górną część spodni i częściowo wystaje znad paska. Dokładnie tak, jak w latach 90. nosili się ciemnoskórzy hip-hopowcy w Stanach Zjednoczonych. Spodnie zakładali tak nisko, że widać było fragment bokserek. Dla muzyków z kręgu hip-hopu taka moda stała się znakiem rozpoznawczym i wyznacznikiem stylu.
Zdaniem części internautów Balenciaga, projektując Trompe-L'oeil Sweatpants, dopuściła się przywłaszczenia kulturowego, a więc jako reprezentant kultury dominującej przejęła element tożsamości innej grupy. Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych poszli o krok dalej. Uznali, że najnowszy produkt hiszpańskiego domu mody ociera się wręcz o rasizm. W spodniach z widocznymi bokserkami dostrzegli komercyjne uprzedmiotowienie problemu dyskryminacji ciemnoskórych mężczyzn, którzy ubierali się w ten sposób.
Jak podaje magazyn Fortune, w hrabstwach Ocala na Florydzie, Wildwood w New Jersey i Shreveport w Los Angeles przed laty całkowicie zakazano noszenia spodni z opuszczonym krokiem. Przepis doprowadził do tragedii. Ciemnoskóry 31-latek został za noszenie niewłaściwych spodni aresztowany, a w związku ze stawianiem oporu przy aresztowaniu - zastrzelony.
Uznane przez internautów za niestosowne spodnie Balenciagi to produkt luksusowy. Można je kupić za 1190 dolarów.
Torba też budzi zastrzeżenia
W nowej kolekcji Balenciagi znalazła się również torba, która wywołała podobne kontrowersje. Wykonana z plastikowego materiału w charakterystyczną kratę przypomina bowiem torby, których używają afrykańscy imigranci mieszkający w Wielkiej Brytanii. Za torbę od Balenciagi trzeba zapłacić 3 tys. dolarów.
Marka nie zabrała dotąd głosu ani w sprawie spodni, ani torby.
Dom mody Balenciaga powstał w 1919 r. Założył go hiszpański projektant Cristóbal Balenciaga w San Sebastian w Hiszpanii. Obecnie siedzibą marki jest Paryż.
Dołącz do dyskusji: Marka Balenciaga oskarżona o rasizm. Marka wypuściła spodnie z widocznymi bokserkami