W 2017 roku Google usunął z Androida 39 milionów szkodliwych programów
Google poinformował, że stosowane przez niego systemy zabezpieczeń systemu Android usunęły w 2017 roku 39 mln przypadków wystąpień szkodliwego oprogramowania w dwóch miliardach urządzeń użytkowników. Firma podkreśla, że w ub.r. prawdopodobieństwo zainstalowania potencjalnie szkodliwej aplikacji ze sklepu Play wynosiło 0,02 procent i było mniejsze niż szansa, że w Ziemię uderzy asteroida.
W opublikowanym po raz czwarty dorocznym raporcie dotyczącym zabezpieczeń Androida Google podkreśla, że aby jak najlepiej chronić 2 mld użytkowników mobilnych urządzeń z tym systemem w maju 2017 r. wprowadził usługę Play Protect.
Najważniejszym celem Play Protect ma być ochrona użytkowników przed potencjalnie szkodliwymi aplikacjami (PHA - Potentially Harmful Apps). Według Google każdego dnia Play Protect automatycznie skanuje ponad 50 mld aplikacji, inne potencjalne źródła szkodliwego oprogramowania oraz same urządzenia i podejmuje stosowne działania.
Play Protect korzysta z wielu różnych taktyk zabezpieczenia użytkowników, a wpływ uczenia maszynowego w tym procesie jest coraz bardziej istotny. W ub.r. 60,3 proc. potencjalnie szkodliwych aplikacji zostało wykrytych dzięki uczeniu maszynowemu i według zapowiedzi ten odsetek będzie się zwiększał.
Google informuje, że Play Protect automatycznie sprawdza urządzenia co najmniej raz dziennie, użytkownicy mogą też dokonać manualnego skanowania w dowolnym momencie. Dzięki automatycznemu skanowaniu udało się w ub. r. usunąć 39 mln przypadków wystąpień szkodliwego oprogramowania.
Według statystyk urządzenia pobierające aplikacje wyłącznie z Google Play miały o dziewięć razy mniejszą szansę na infekcję od urządzeń, które pobierały aplikacje z innych źródeł. Zabezpieczenia te są nadal ulepszane, częściowo dzięki dokładniejszemu sprawdzaniu przez Play Protect nowych aplikacji zamieszczanych w Sklepie Play. System sprawdził 65 proc. więcej aplikacji niż w 2016 r.
Google twierdzi, że w ub.r. prawdopodobieństwo zainstalowania potencjalnie szkodliwej aplikacji ze sklepu Play wynosiło 0,02 procent i było mniejsze niż szansa, że w Ziemię uderzy asteroida.
Producent Androida podkreśla, że w celu zabezpieczenia systemu współpracuje stale z zewnętrznymi ekspertami. W ub.r. Google wypłacił specjalistom zajmującym się bezpieczeństwem 1,28 mln dol., a łącznie od początku programu ponad 2,2 mln. Zwiększono również wysokość nagród za exploity łamiące TrustZone lub Verified Boot z 50 do 200 tys. dol., a te dotyczące zdalnego kernela z 30 tys. do 150 tys. dol.
Dołącz do dyskusji: W 2017 roku Google usunął z Androida 39 milionów szkodliwych programów