SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agroturystyka - jaki podatek VAT

Usługi świadczenia zakwaterowania na polach namiotowych, parkingach kempingowych czy w domach letniskowych są opodatkowane niższym, 8-proc. VAT-em. Niższa stawka nie jest jednak właściwa dla każdej usługi agroturystycznej. Właściciel gospodarstwa agroturystycznego może rozliczyć faktury za budowę domków letniskowych jeszcze sprzed rejestracji w VAT-cie.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Usługi agroturystyczne nie zostały wymienione w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT, zwalniającym poszczególne kategorie towarów i usług z opodatkowania VAT-em. Działalność agroturystyczną podlega zatem pod ogólne zasady rozliczenia. Rozpoczynając biznes agroturystyczny przedsiębiorca będzie musiał wybrać swój status w VAT-cie – a więc będzie musiał wybrać, czy chce być czynnym płatnikiem VAT, czy też chce skorzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość sprzedaży na podstawie art. 113 ustawy o VAT.

Art. 113 ustawy o VAT mówi, że zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie (bez kwoty podatku) w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. W przypadku przedsiębiorcy otwierającego firmę w trakcie roku, może on korzystać ze zwolnienia, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy limitu, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym. Zwolnienie z VAT-u traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono granicę 150 000 zł.

Ostrożnie przy sprzedaży

Zgodnie z poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, usługi związane z zakwaterowaniem zawarte w dziale 55 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług są objęte 8-proc. stawką podatku. To m.in. usługi hotelarskie (nocleg i usługi towarzyszące) świadczone przez hotele, motele i pensjonaty, usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkiego zakwaterowania czy usługi świadczone przez pola namiotowe i kempingowe. W PKWiU, podobnie jak w ustawie o VAT, nie ma nazwanej wprost usługi agroturystyki. A ponieważ nierzadko prowadzona działalność agroturystyczna nie kończy się na samym zakwaterowaniu, przedsiębiorca musi uważać przy prawidłowym rozliczaniu sprzedaży. I tak, np. popularna przy tego typu biznesie nauka jazdy konnej jest opodatkowana stawką 23-proc., usługi stołówkowe, związane z wyżywieniem podlegają pod stawkę 8-proc., ale już sprzedaż wody mineralnej, kawy czy herbaty to ponownie stawka główna. 23-proc. VAT stosuje się też do usług dyskotek i sal tanecznych (z wyłączeniem serwujących napoje).

Faktury zakupowe

Charakterystyczną cechą działalności agroturystycznej jest fakt, że sporą część kosztów wielu właścicieli gospodarstw agroturystycznych ponosi jeszcze przed rozpoczęciem działalności, a zatem przed dniem rejestracji na potrzeby VAT-u. Co za tym idzie, co do zasady podatnicy, którzy nie zdążyli się jeszcze zarejestrować jako podatnicy czynni a zaczęli już inwestować w biznes, nie będą mieli prawa do odliczenia VAT-u naliczonego z faktury np. dotyczących budowy domów letniskowych.

W praktyce natomiast fiskus przyjmuje, że do nabycia prawa do odliczenia VAT-u naliczonego nie jest potrzebny status czynnego VAT-owca, a zatem podatnik będzie mógł odliczyć podatek z faktur otrzymanych przed zarejestrowaniem się. Odliczenie podatku będzie jednak możliwe tylko w przypadku, kiedy rejestracja odbędzie się najpóźniej w momencie skorzystania z prawa do odliczenia (czyli w chwili złożenia deklaracji VAT-owskiej) oraz jeśli zrobione na fakturę zakupy podatnik będzie wykorzystywał w działalności.
 
Zwolnienie z VAT co do przedmiotu

Jedyne wyłączenie z pod opodatkowania VAT-em mogące dotyczyć agroturystyki związane jest z noclegiem młodzieży. Z podatku od towarów i usług przedmiotowo zwolnione są na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy o VAT usługi zakwaterowania:
- w bursach i internatach świadczone na rzecz uczniów i wychowanków szkół prowadzących te bursy i internaty,
- w domach studenckich świadczone na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzących te domy studenckie,
- świadczone na rzecz uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów przez podmioty inne niż wymienione powyżej, pod warunkiem że szkoły lub uczelnie mają z tymi podmiotami zawarte umowy dotyczące zakwaterowania swoich uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów.


 

Katarzyna Miazek, Tax Care

autor:
2015-07-21

Dołącz do dyskusji:

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl