Agora apeluje o transparentność w przetargu na częstotliwość radiową w Gdańsku. „Okazja, by stworzyć dobry obyczaj”
W czwartek w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji otwarto oferty w przetargu na częstotliwość radiową w Gdańsku. Członkowie Rady odrzucili przy tym wniosek Agory (jednego z oferentów) o to, by odbyło się to w obecności nadawców. - Nie wiemy, dlaczego Agorze tak na tym zależało - informuje Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.
Przetarg dotyczy częstotliwości 87,8 MHz w Gdańsku, przeznaczonej dla nadawców chcących emitować program dla słuchaczy powyżej 50. roku życia. Startuje w nim czterech oferentów: Grupa Radiowa Agory (walczy o częstotliwość dla Radia Pogoda), Eurozet Radio (częstotliwość dla Radia Zet Gold), Radio Eska (częstotliwość dla Radia Gold) oraz Multimedia (RMF Nostalgia). To zupełna nowość: KRRiT zorganizowała regularny przetarg na częstotliwość radiową po raz pierwszy. Liczyć się ma w nim wysokość zaoferowanych przez nadawców opłat za koncesję (nieoficjalnie wiadomo, że opiewają na milionowe kwoty).
Agora jeszcze przed rozpoczęciem procedury wnioskowała do Rady, by ta otworzyła oferty w obecności składających je podmiotów. - Pierwszy raz odbywa się to w taki sposób. Pomyśleliśmy, że jest okazja, by stworzyć dobry obyczaj otwierania tego rodzaju ofert publicznie - mówi dla Wirtualnemedia.pl Nina Graboś, dyrektor do spraw komunikacji korporacyjnej Agory.
KRRiT odmówiło jednak tej prośbie: w czwartek otwarto koperty z ofertami bez obecności nadawców. - Nikt inny, poza Agorą, nie zgłosił się do nas z takim wnioskiem. Proszę zapytać Agorę, dlaczego domagają się otwierania kopert w obecności innych oferentów - mówi Teresa Brykczyńska, rzecznik KRRiT. Dodaje przy tym, że w ustawie nie ma wytycznych, jak postępować w przypadku takich przetargów.
Nina Graboś deklaruje, iż Agora wierzy w to, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w całym procesie zastosowała niezbędne procedury, by zagwarantować całemu procesowi transparentność.
Na razie nie wiadomo, kiedy Krajowa Rada ogłosi wyniki przetargu.
W okresie od lutego do lipca 2017 roku w Trójmieście najlepszą słuchalność miało radio RMF FM, która zanotowała średni dobowy udział słuchania na poziomie 18,8 proc. Na drugim miejscu plasuje się Trójka z udziałem na poziomie 13 proc.
Dołącz do dyskusji: Agora apeluje o transparentność w przetargu na częstotliwość radiową w Gdańsku. „Okazja, by stworzyć dobry obyczaj”