Agata Młynarska rezygnuje z kierowania „Skarbem”. „Teksty o 500+ akceptował Rossmann”
Agata Młynarska zrezygnowała z funkcji redaktor naczelnej miesięcznika „Skarb” dystrybuowanego w drogeriach Rossmann. Dziennikarka w oświadczeniu dla Wirtualnemedia.pl podkreśla, że teksty o programie 500+, za które Rossmann przeprosił i z powodu których wycofał nowy numer ze sklepów, zostały wcześniej zaakceptowane przez firmę.
W nowym numerze „Skarbu” znalazły się dwa artykuły w krytycznym tonie opisujące rządowy program 500+. W tekście Mariusza Nowika wskazano możliwe negatywne konsekwencje gospodarcze tego wsparcia (m.in. nieaktywności zawodową części kobiet, wydawanie tych pieniędzy przez niektórych rodziców na używki), a Hanna Bakuła w felietonie oceniła m.in., że program jest niesprawiedliwy, bo w bogatszych rodzinach środki są przyznawane dopiero od drugiego dziecka, ponadto trudniej jest je uzyskać samotnym matkom.
W weekend wielu internautów w social media skrytykowało teksty, zarzucając Rossmannowi stygmatyzowanie ubogich rodzin korzystających z 500+ i zniechęcanie potencjalnych klientów. W weekend firma przeprosiła za publikację artykułów, a w poniedziałek poinformowała, że w powodu ich zamieszczenia wycofuje pozostałą w sklepach część nakładu nowego wydania „Skarbu” (cały nakład to 800 tys. egz.).
Rossmann skrytykował tekst Nowika jako „niezgodny ze sztuką dziennikarką, jednostronny i tendencyjny” i podkreślił, że felieton Bakuły zawiera jej prywatne opinie. Firma zaznaczyła, że nie chce angażować się w dyskusje polityczne czy ideologiczne, tylko „prezentować teksty w sposób obiektywny i wyważony”.
Redaktor naczelna „Skarbu” Agata Młynarska w oświadczeniu przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl informuje, że zgodnie z zasadami custom publishingu wszystkie artykuły publikowane w magazynie były wcześniej akceptowane przez przedstawicieli Rossmanna i tak też było w przypadku tekstów o programie 500+.
- Artykuły na temat rządowego programu 500+ były napisane specjalnie na zamówienie Rossmanna, a ich ostateczna treść była zaaprobowana przed drukiem przez jego przedstawicieli. Taka procedura przygotowywania tekstów została ustalona przez Redakcję z Rossmannem i miała zapewnić jak najlepszą i najrzetelniejszą współpracę pomiędzy nami i naszym Klientem - opisuje Młynarska. - Wszystkie teksty dla miesięcznika „Skarb” od czerwca 2013, kiedy to miałam zaszczyt zostać redaktor naczelną, były przygotowywane przez Redakcję z zachowaniem najwyższych standardów dziennikarstwa, a do współpracy zapraszani byli znakomici autorzy. Naszą pracę docenili Czytelnicy. „Skarb” wielokrotnie zajmował pierwsze miejsce w rankingach czytelnictwa - dodaje dziennikarka.
Jednocześnie Agata Młynarska informuje, że w związku z zaistniałą sytuacją zrezygnowała z funkcji redaktor naczelnej magazynu.
- Jednocześnie pragnę wyrazić wdzięczność firmom Rossmann i Rignier Axel Springer za możliwość współpracy przy realizacji tego bardzo trudnego ale i fascynującego projektu. Przede wszystkim jednak dziękuję naszym wiernym Czytelniczkom i Czytelnikom. Uczciwość i rzetelność dziennikarska wobec nich zawsze była dla mnie najważniejszym zobowiązaniem - podkreśla dziennikarka.
Według badania PBC „Skarb” jest najbardziej poczytnym miesięcznikiem, od grudnia ub.r. do maja br. czytanie tego pisma deklarowało 8 proc. osób z grupy wiekowej 15-75 lat.
Dołącz do dyskusji: Agata Młynarska rezygnuje z kierowania „Skarbem”. „Teksty o 500+ akceptował Rossmann”
Czytelników czy przeglądaczy? Zastanów się...
Darmo dajecie to czytają. Szkoda że głupoty.