21 marca zadebiutuje platforma cyfrowa nc+
21 marca, dokładnie w 18. rocznicę uruchomienia Canal+ w Polsce zadebiutuje platforma cyfrowa nc+, powstała z połączenia Cyfry+ i n. Jaka była historia obu platform?
Canal+, jako pierwsza płatna telewizja w Polsce, powstała 21 marca 1995 roku. Stacja od początku stawiała na formułę sportowo-filmową, pokazując na żywo prestiżowe rozgrywki i produkcje filmowe tuż po premierach kinowych.
Trzy lata później, 16 listopada 1998 roku, Canal+ wkroczył w kolejny etap rozwoju uruchamiając platformę Cyfra+. Abonenci zyskali dostęp do telewizji cyfrowej z pierwszą w Polsce tak szeroką ofertą programową. Zyskali dostęp do kilkudziesięciu polskich i zagranicznych stacji, w tym do oferty premium, emitowanej w trzech kanałach - Canal+, Canal+ Żółtym i Canal+ Niebieskim.
12 października 2006 roku na rynku zadebiutowała konkurencyjna platforma n. Postawiła na najnowsze technologie: dekoder HD z nagrywarką, dostęp do programów w jakości HD dla wszystkich użytkowników oraz usługę VOD (wypożyczalnia filmów i programów na życzenie). Dzięki temu stała się liderem technologicznym wśród platform cyfrowych w Polsce.
W listopadzie 2006 roku Canal+ przeprowadził pierwszą transmisję sportową w standardzie HD, a od 2007 regularnie prezentuje mecze polskiej Ekstraklasy i lig zagranicznych w najlepszej rozdzielczości. W 2007 roku udostępnił również dekodery z twardym dyskiem. We wrześniu 2007 r. platforma n wprowadziła transakcyjne VOD pod nazwą - Premiery VOD.
Dwa lata później Cyfra+ wprowadziła usługę Multiroom, umożliwiając niezależny odbiór różnych
kanałów na dwóch telewizorach w ramach jednego abonamentu. Z kolei nMulitroom HD na platformie n ruszył w listopadzie 2010 roku.
Obie platformy rywalizowały o treści i prawa do transmisji. We wrześniu 2009 platforma n przejęła kontrakty z wytwórniami Paramount Pictures i DreamWorks, studiami związanymi wcześniej z Canal+.
15 mają 2010 roku Canal+ zrealizowała pierwszą w kraju transmisję w technologii 3D z meczu Wisła Kraków - Odra Wodzisław. Następnego dnia, jako pierwsza stacja w Polsce pokazała film zrealizowany w stereoskopii - animację w reżyserii Henry'ego Selicka „Koralina i tajemnicze drzwi”. Telewizja n również dostrzegła potencjał w technologii 3D uruchamiając w grudniu 2010 usługę „nShow 3D”, w ramach której prezentuje programy w 3D.
Platforma n wprowadziła do oferty też rodzinę czterech kanałów nPremium w grudniu 2011 r., aby konkurować z kanałami Canal+. Od stycznia 2012 roku dysponuje wyłącznymi umowami także z 20th Century Fox, Monolith Films i MGM
Kolejną nowością w n była usługa nVOD net, dzięki której po podłączeniu dekoderów do sieci abonenci otrzymali dostęp internetowej biblioteki VOD. W grudniu 2011 roku platforma ta uruchomiła z kolei funkcjonalność nGo pozwalającą na dostęp do kanałów telewizyjnych oraz serwisów internetowych VOD na urządzeniach mobilnych.
Platforma n na koniec 2012 roku miała milion abonentów. Cyfra+ nie podała liczby swoich klientów na koniec ub.r., rok wcześniej w jej bazie było około 1,6 mln abonentów.
Nowa platforma nC+, która powstanie z połączenia Cyfry+ i n, wystartuje 21 marca br. , w 18. rocznicę powstania Canal+. Wtedy zaprezentowanie zostanie oferta i funkcjonalności technologiczne nowego operatora.
8 marca br. wystartowała już kampania reklamowa nC+, realizowana w telewizji i w internecie. Towarzyszy jej hasło „Nowa definicja rozrywki”. Działa już strona internetowa nowej platformy i jej profil na Facebooku (poznaj szczegóły).
Połączenie obu platform to efekt transakcji sfinalizowanej 30 listopada ub.r. W jej ramach TVN wniósł platformę n do Cyfry + w zamian za 32 proc. udziałów w połączonej platformie nC+. Grupa Canal+ stała się właścicielem 51 proc. udziałów w nC+, zaś pozostałe 17 proc. udziałów zachowała spółka UPC Polska (więcej na ten temat).
Dołącz do dyskusji: 21 marca zadebiutuje platforma cyfrowa nc+
NC + Królem.