Zwolnienia, likwidacje działów, sprawa Marcina Kąckiego, subskrypcje i przyszłość „Gazety Wyborczej” (cyfrowej i papierowej) - o tym wszystkim rozmawiamy z Romanem Imielskim w pierwszym wywiadzie po objęciu przez niego funkcji pierwszego zastępcy redaktora naczelnego.
Fałszywe newsy, które mówią o rzekomej śmierci lub zatrzymaniu celebryty czy polityka, znów zalewają media społecznościowe. Oszuści chcą w ten sposób wyłudzić pieniądze lub dane osobowe użytkowników. Wielkie platformy nie reagują. Dlaczego? - Polska jest dla wielkich platform technologicznych rynkiem peryferyjnym, a działania na rzecz bezpieczeństwa użytkowników z Polski nie mają - delikatnie rzecz ujmując - wysokiego priorytetu dla żadnej z wielkich firm – uważa Gosia Fraser.
Nowi klienci operatorów telekomunikacyjnych i płatnej telewizji mogą liczyć na atrakcyjne promocje, z darmowymi miesiącami włącznie. Dotychczasowi są w gorszej sytuacji, dlatego Polacy twardo negocjują wypowiadając umowy. - Dla nas jest to sygnał, że potrzebujemy podejść mniej standardowo – przyznaje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Orange Polska.
Agnieszka Gozdyra "Gozdyrka" zawsze była walcząca, a jeśli w coś wierzyła to i bezkompromisowa, szła jak petarda do przodu - opowiada o niej kolega z radiowych czasów. - Idealnie nadaje się do programów medium - targetowego Polsat News. Bezwzględnie bliżej jej programom do odbiorcy "przeciętnego", niż "przeintelektualizowanego". I jeszcze jedno, za co ja cenią. Jest feministką, ale nie epatuje tym w swoich programach. Umie schować poglądy przy pracy dziennikarskiej. Dziś to rzadkie - mówi Wirtualnemedia.pl Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".
Resort kultury chce „jak najszybciej” zaimplementować unijną dyrektywę o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (DSM). Polska to jedyny kraj Unii Europejskiej, który wciąż tego nie zrobił. Czym jest DSM i jakie korzyści wynikną z jej wprowadzenia? O tym rozmawiamy z Markiem Frąckowiakiem, prezesem Izby Wydawców Prasy.
Dziennikarz muzyczny Radia Nowy Świat Wojciech Mann w swojej audycji podsumował nowy, koncertowy pomysł TVP, mówiąc, że prezentuje znanych artystów, zamiast odkrywać i promować nowych. - Wydaje mi się, że w tej wypowiedzi chodzi o zachowanie równowagi. Każda przesada jest nieprofesjonalna – zaznacza w rozmowie dla Wirtualnemedia.pl prof. Jacek Dąbała.
Zarząd Agory nie porozumiał się z działającymi w spółce związkami zawodowymi na temat podwyżek dla redakcji „Gazety Wyborczej” i Gazeta.pl. Związki ujawniły, że poszło o „rozdźwięk między oczekiwaniami pracowników a ofertą zarządu”. Agora uważa, że „skala systemowych zmian wynagrodzeń oczekiwana przez związki znacząco przekroczyła możliwości biznesowe obu obszarów, a ich wprowadzenie w proponowanym kształcie groziłoby ich destabilizacją”.
Po ostatnich wypowiedziach na temat prawa aborcyjnego na Szymona Hołownię posypała się internetowa krytyka. O polityku na początku marca ukazało się prawie 250 tys. internetowych wzmianek, z czego ponadprzeciętna liczba miała negatywny wydźwięk - pokazują dane Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych, udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl. - Marszałek Hołownia ma szansę wybrnąć z zaułka, ale musi bardzo dokładnie przemyśleć strategię i jej komunikowanie - ocenia dr hab. Monika Kaczmarek-Śliwińska z Uniwersytetu Warszawskiego.
W lutym portal Telewizji Republika odwiedziło 38 proc. internautów mniej niż w styczniu, za to średni czas spędzony przez każdego wydłużył się do godziny i prawie 40 minut. Spadki zanotowały też witryny TVN24 i Polsat News.
Trwają prace nad nowym prawem telekomunikacyjnym. Projekt zakłada m.in. „wyrównanie czasu uprawnień” kanałów wchodzących w skład poszczególnych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. To „furtka” do ich likwidacji w przyszłości. Ministerstwo Cyfryzacji informuje Wirtualnemedia.pl. że zapisy są efektem uzgodnień resortowych poprzedniego rządu.
W okresie od grudnia ub.r. do lutego br. liderem rynku radiowego w Polsce było RMF FM, ale stacja zanotowała największy spadek w zestawieniu. Z kolei najwięcej zyskało Radio ZET - raport Wirtualnemedia.pl.
Nowe, wiosenne ramówki TVN, TVP i Polsatu już ruszyły. W każdej z nich jest kilka nowości, ale dominują sprawdzone, choć czasami lekko odświeżone formaty. - Jeżeli spojrzymy całościowo na potencjalny sukces poszczególnych programów, to będzie on skorelowany również z pewnymi zmianami, jakie obserwujemy od początku roku na rynku telewizyjnym. Widzimy wyhamowanie trendu spadkowego ATV (średni czas oglądania telewizji), który jest dość silnie związany ze znacznym wzrostem oglądalności w stacjach informacyjnych - wskazuje Jan Baczyński z EssenceMediacom.
„Gazeta Wyborcza” niedawno w ramach zwolnień grupowych pożegnała się z działem korekty. To nowość, jeśli chodzi o polskie media papierowe – większość tytułów ma nawet kilkuosobowe zespoły sprawdzające błędy, a nawet pełniące funkcje dodatkowej redakcji. Inaczej jest w portalach i serwisach, choć i tu znajdą się wyjątki.
TVP World ma wrócić do nadawania od poniedziałku 11 marca. Nowy dyrektor stacji Michał Broniatowski zapowiada: „Zamierzamy zajmować się relacjonowaniem wydarzeń z Polski i regionu. To będzie poważna zmiana”.
- Kanały mediów cyfrowych, w których aplikacja zarówno naszej strategii i dostępnych narzędzi jest najbardziej efektywna, stają się kanałami wiodącymi - zdradza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl pytany o strategię marketingową na ten rok Paweł Adamczyk, senior media & TCP manager w PepsiCo. Niebawem ma ruszyć jedna z największych kampanii Pepsi. W kategorii przekąsek firma wprowadza właśnie ujednoliconą sublinię MAX, a w drugim kwartale wprowadzi na rynek nowość, która połączy trzy jej największe brandy snackowe.
Rada nadzorcza wydawnictwa Polska Press (należącego do Orlenu) do zarządu spółki powołała Zenona Nowaka na stanowisko prezesa oraz Elżbietę Żuraw. Oboje mają za sobą kilkanaście lat pracy w firmie.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że znowu będzie chciała wybrać kanały wyspecjalizowane, które zasilą MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski informuje Wirtualnemedia.pl, że treść ogłoszenia powinna być gotowa w ciągu około tygodnia. Regulator poruszył podczas posiedzenia także kwestię zagospodarowania MUX-5.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wydał wyrok w sprawie reklam śledzących. Uznał, że system stworzony przez IAB Europe stanowi dane osobowe w rozumieniu RODO, a sam związek jest współadministratorem danych. Zdaniem ekspertki z Fundacji Panoptykon otwiera to drogę do zmian w branży reklamy internetowej.
Telewizja Polska w ostatnim czasie doprowadziła do zamknięcia kilku kanałów na YouTube z jej archiwalnymi programami. Nadawca publiczny tłumaczy takie działania przysługującymi mu prawami autorskimi. Byli prezesi TVP w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przekonują, że przynajmniej część treści powinna być udostępniana bezpłatnie.
Niebawem na Urząd Komunikacji Elektronicznej mogą zostać nałożone dodatkowe obowiązki. Z rządowego projektu ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej wynika, że samochody muszą zostać wyposażone w odbiorniki DAB+. Resort cyfryzacji informuje Wirtualnemedia.pl, że kontrolą przestrzegania tych przepisów ma zajmować się prezes UKE.