Kanał informacyjny Euronews planuje zwolnić blisko 200 pracowników. Redukcja zatrudnienia jest związana z reorganizacją. Stacja sprzeda swoją siedzibę w Lyonie. W zamian otworzy centralny newsroom w Brukseli. Kanał będzie też utrzymywać działalność biur w Berlinie, Madrycie, Londynie, Lizbonie i Rzymie.
Planowane zmiany będą największymi w historii stacji, która działa od 1993 roku. - To straszny dzień, mamy wrażenie, że marzenie o europejskim kanale legło w gruzach. Wyróżnikiem tej stacji było zatrudnianie dziennikarzy o różnych narodowościach w jednym miejscu, aby mogli spotykać się na żywo. Teraz to wszystko jest niszczone. To dla nas niezwykle trudne – powiedział dziennikowi „Le Monde” dziennikarz Euronews, pragnący zachować anonimowość. Dotychczasowa centrala kanału zatrudniała osoby z ponad 30 różnymi obywatelstwami. Pracę ma stracić 198 ze wszystkich 478 zatrudnionych.
Bliższe relacje z instytucjami unijnymi
W 2021 roku portugalski fundusz Alpac Capital informował, że przejmuje większościowy pakiet udziałów w kanale informacyjnym. Transakcja w została w lipcu 2022 roku zatwierdzona przez francuskie Miniterstwo Gospodarki, Finansów i Odbudowy. Nowy właściciel Euronews poinformował, że chce wzmocnić europejską tożsamość kanału i postawić na pogłębienie dialogu z instytucjami unijnymi. Komisja Europejska i Parlament Europejski mieszczą się w Brukseli.
Zobacz także: Ukraina do Euronews: Przestańcie szerzyć rosyjską propagandę!
Reorganizacja to niejedyna budząca kontrowersje decyzja nowego właściciela. Z końcem lutego francuski Euronews zakończył emisję na satelicie Astra. Obecnie na pozycji orbitalnej 19,2E można oglądać jedynie niemiecki Euronews. Francuskojęzyczna wersja kanału dalej jest dostępna za pośrednictwem sieci kablowych, platform cyfrowych i serwisów streamingowych.
Na pozycji Hot Bird 13E, z której korzystają Polsat Box i polski Canal+ są nadawane: rosyjska (11,034 GHz, pol. V, SR=27500, FEC=3/4, SD), angielska (11,566 GHz, pol. H, SR=29900, FEC=3/4, HD) i włoska (12,476 GHz, po. H, SR=29900, FEC=3/4, SD) wersje Euronews. Wszystkie są FTA. Angielski Euronews wchodzi też w skład oferty większości operatorów kablowych w Polsce i serwisu streamingowego Canal+ online.
Euronews rozpoczął nadawanie 1 stycznia 1993 roku. W 2008 roku Telewizja Polska prowadziła rozmowy na temat stworzenia polskiej wersji kanału. Nie zakończyły się one jednak sukcesem.
W 2011 roku stacja przez kilka miesięcy nadawała po polsku ze swojej siedziby w Lyon we Francji, ale po kilku miesiącach testów zakończono emisję.