Technologie 2024-08-11
4

Wizerunki tych dziennikarzy przestępcy wykorzystali do oszustw deepfake (lista)

Kadr ze spotu NASK, YouTube Kadr ze spotu NASK, YouTube

Cyberprzestępcy kreujący deepfake najczęściej żerują na wizerunkach i głosach dziennikarzy – wynika z opracowania NASK. Poszkodowani są też politycy, piosenkarze, aktorzy, lekarze i sportowcy, a od niedawna także duchowni. NASK publikuje też pełną listę znanych osób, których wizerunki zostały wykorzystane do oszustwa technologii deepfake. Jest na niej kilkudziesięciu dziennikarzy i dziennikarek. 

Z raportu NASK i KNF wynika, że grupą najbardziej narażoną na kradzież wizerunku i głosu są dziennikarze – to 32 proc. poszkodowanych osób. 

 „Zdarzają się oszustwa, w których dziennikarka lub dziennikarz sztucznie stworzonym „swoim” głosem, wraz z dopasowanym do fałszywego komunikatu ruchem ust (technika lip-sync), namawiają do inwestycji finansowej (np. Wojciech Cejrowski, Danuta Holecka, Piotr Kraśko) czy niezwykłego lekarstwa (np. Monika Olejnik, Paulina Smaszcz). Częściej jednak towarzyszą na przerobionych przez przestępców filmach innym znanym postaciom, zwykle ze świata polityki. Wywiad z wykorzystaniem studio dużej stacji radiowej czy telewizyjnej to dodatkowy element, który wzmacnia wiarygodność przekazu oszustów” – wskazano w raporcie.

Zobacz: W dobie deepfejków przyszłość mediów społecznościowych jest pod znakiem zapytania

– Czasami bywa wręcz tak, że wkładanie tych samych słów w usta kolejnych osób, których wizerunki kradną przestępcy, sprawia komiczny efekt. Może to być np. polska dziennikarka, która przedstawia się imieniem i nazwiskiem znanego aktora czy biskupa albo też wysoki hierarcha kościelny, który opowiada, że cudowne lekarstwo pozwoliło mu na bezbolesne spacerowanie z wnukami. Nie chodzi jednak o humor. Tak naprawdę pokazuje nam to, że tworzący te oszustwa fabrykują je taśmowo, często nie umiejąc nawet odróżnić polskich imion męskich i żeńskich albo nie wiedząc, że polskich duchownych obowiązuje celibat. To pośredni dowód na to, że wiele z tych filmów powstaje poza granicami Polski – tłumaczy Michał Ołowski z NASK, również należący do zespołu analizującego deepfake.

Zobacz: Wstrząsający deepfake z dzieckiem w roli głównej. Mocna kampania właściciela T-Mobile

Każdy jest narażony na deepfake 

Oprócz przedstawicieli mediów, najwyższy odsetek poszkodowanych kradzieżą wizerunku stanowią politycy (21 proc.) i biznesmeni (11 proc.) – reklamują fałszywe inwestycje, do których oszustwa typu deepfake są najczęściej wykorzystywane. Lukratywne projekty czy platformy finansowe uwiarygadniane są również poprzez manipulacje wizerunkami influencerów (5 proc.) i sportowców (5 proc.).

Wizerunki duchownych (7 proc.) oraz lekarzy (4 proc.) służą zwykle przestępcom do preparowania oszustw „cudownych lekarstw”. Wiarygodność tej odmiany kradzieży również bywa wzmacniana wizerunkami polityków (np. Szymona Hołowni), a także piosenkarzy czy aktorów.

Dziennikarze a deepfake - lista  

NASK opublikował listę 121 znanych osób, których wizerunki zostały wykorzystane do przeróbek typu deepfake od początku 2024 roku, w oszustwach adresowanych do użytkowników polskiej przestrzeni internetowej. Odnotowano je na Facebooku, TikToku, X oraz YouTube. Są na niej politycy (np. Andrzej Duda, Donald Tusk), artyści (jak Janusz Gajos, Marek Kondrat) biznesmeni (np. Rafał Brzoska), influencerzy (Karol „Friz” Wiśniewski) czy sportowcy (Robert Lewandowski, Iga Świątek).

– Nie wierz bezkrytycznie w żaden film, który zobaczysz. Nie wierz nawet wtedy, gdy swoim własnym głosem, połączonym z właściwymi ruchami ust, wypowiada się na nim osoba publiczna, która cieszy się autorytetem – podkreśla Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z Pionu Sztucznej Inteligencji w NASK, kierująca zespołem projektowym zajmującym się oszustwami deepfake.

Poniżej publikujemy część listy obejmującą dziennikarzy i ludzi mediów.

Michał Adamczyk  
Magdalena Bałkowiec  
Anna Bogusiewicz  
Wojciech Cejrowski  
Katarzyna Ciepielewska  
Marek Czyż   
Wojciech Dąbrowski   
Justyna Dobrosz-Oracz   
Katarzyna Dowbor   
Ewa Drzyzga   
Aleksandra Florczak (Ollasky)   
Dorota Gawryluk   
Robert Górski,   
Magda Gessler  
Danuta Holecka   
Aleksandra Janiec   
Grzegorz Jankowski   
Piotr Kraśko   
Iwona Kutyna   
Paweł Lisicki   
Monika Majewska   
Robert Mazurek   
Piotr Nisztor   
Monika Olejnik   
Agnieszka Oszczyk   
Rafał Patyra   
Michał Rachoń   
Małgorzata Rozenek   
Diana Rudnik   
Bogdan Rymanowski   
Natalia Rzeźniczak   
Piotr Salak   
Sławomir Siezieniewski  
Alex Sumlińska   
Marek Tejchman   
Dorota Wellman   
Anita Werner   
Emilia Wierzbicki   
Emilia Ziemnicka

Autor: Justyna Dąbrowska-Cydzik

praca.wirtualnemedia.pl

Dotrzyj do ponad miliona czytelników
KOMENTARZE (4) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas