Jakub Cieśla, Arkadiusz Czach, Wiktor Podsiadło i Sebastian Trzcina – czterech studentów, stanowiących drużynę „Maczeta Podatkowa” i reprezentujących Uniwersytet Jagielloński okazało się najlepszymi spośród ponad 600 zespołów z całej Polski w XI edycji konkursu EYe on Tax. Zwieńczeniem finału z udziałem dwunastu drużyn była symulowana rozprawa sądowa, z udziałem sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zwycięzcy, poza nagrodami rzeczowymi, będą mogli odbyć płatne praktyki w Dziale Doradztwa Podatkowego lub Prawnego EY i już na progu kariery zawodowej poznają specyfikę pracy w branży doradczej. Drugie miejsce przypadło zespołowi „Młode Wilki” z Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Krzysztof Frey, Bartłomiej Łukasik, Patryk Małkowiak i Karol Niemiec.
Trwający cały dzień finał był zwieńczeniem trzyetapowego konkursu, który rozpoczął się w październiku 2015 roku. Każda z drużyn drogą elektroniczną otrzymała zadanie konkursowe dotyczące problemów podatkowych, z którymi w praktyce borykają się przedsiębiorcy. Studenci zostali również poproszeni o przyjrzenie się rozprawie w jednym z sądów administracyjnych w Polsce, co miało uzmysłowić im jak będzie wyglądał finał i przysporzyć nie tylko doświadczenia procesowego, ale i dodatkowych punktów w konkursie. Drugi etap odbył się w postaci internetowego webcastu. Zadaniem każdej z drużyn było także studium przypadku i przedstawienie rozwiązania, przy jednoczesnym wykazaniu się dogłębną znajomością polskiego prawa podatkowego i odpornością na presję upływającego czasu.
Do udziału w finale EYe on Tax zaproszono dwanaście najlepszych zespołów. Całodniowe zmagania składały się początkowo z rywalizacji w teście wiedzy i prezentacjach. W ścisłym finale, który po raz kolejny przyjął formę rozprawy sądowej, uczestniczyły dwie drużyny, wcielając się w strony postępowania sądowego. Ich wysiłki oceniało jury pod przewodnictwem Agnieszki Tałasiewicz, Partnera w dziale Doradztwa Podatkowego EY oraz Partnera Zarządzającego Kancelarią EY Law. W skład jury weszli także sędziowie NSA: prof. dr hab. Zbigniew Kmieciak, Grzegorz Borkowski , Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, a także prof. dr hab. Bogumił Brzeziński Kierownik Katedry Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Katedry Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego i Michał Goj, Dyrektor w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.
O skali trudności tegorocznego finału świadczył duży rozkład poprawnych i niepoprawnych odpowiedzi, co przyznawali nie tylko uczestnicy. – W każdej kolejnej edycji chcemy podnosić poprzeczkę, dlatego w tym roku sformułowaliśmy zdecydowanie trudniejsze pytania – potwierdza Agnieszka Tałasiewicz, chwaląc przy tym najlepsze drużyny. – W trakcie finałowej rozprawy zaskoczyła mnie lekkość wejścia w argumenty konstytucyjne i dużą precyzja obu zespołów w tym zakresie. Pokazuje to, że temat konstytucyjności przepisów jest studentom bliski, znany i lubi się tego typu argumenty – dodaje. Wysoki poziom konkursu potwierdzają również słowa Arkadiusza Czacha, członka zwycięskiej drużyny. – Kluczem do osiągnięcia sukcesu była praca zespołowa. Był to bowiem bardzo duży wysiłek. Same przygotowania do finału to bity miesiąc ciężkiej pracy, trudniejszej nawet niż sesja – uważa lider „Maczety Podatkowej”. – Jednak warto było! Konkurs EY jest bowiem najbardziej popularny spośród konkursów adresowanych do studentów i nie ukrywajmy, najbardziej prestiżowy. Marka EY i samego EYe on Tax przyciąga. Efektem jest masa zgłoszeń i ludzi zainteresowanych i startujących. Żaden inny konkurs nie może się w tej chwili równać z wydarzeniem organizowanym przez EY – twierdzi.
Kolejna, XII już edycja EYe on Tax planowana jest na jesień 2016 roku. – Myślimy o rewitalizacji pomysłu konkursu, który co roku zmienia się ewolucyjnie. Pierwsze edycje były oparte na wizytach na uniwersytetach, teraz przeszliśmy do internetowych webcastów, ale będziemy chcieli zmienić coś w formule, tak, żeby ją uatrakcyjnić dla studentów – uważa Anna Woźniak, Menedżer ds. Rekrutacji i Employer Brandingu w EY Polska. – Wszyscy przyzwyczaili się do obecnej formy EYe on TAX . Wierzę jednak, że jesteśmy w stanie wymyślić coś ciekawszego, co zaprezentujemy studentom prawa i ekonomii już za kilka miesięcy – dodaje., zachęcając do zgłoszeń do kolejnej edycji.
dostarczył infoWire.pl