Jednym z najważniejszych stanowi kwestia ustawowego uregulowania zadośćuczynienia za mienie zawłaszczone przez komunistyczne władze polskim obywatelom na mocy narzuconych siłą stalinowskich dekretów nacjonalizacyjnych w latach 40. i 50. dwudziestego wieku.
Polskie Towarzystwo Ziemiańskie, którego celami statutowymi są między innymi integracja środowiska ziemiańskiego, prowadzenie działań zmierzających do kontynuowania tradycji ziemiańskich, uregulowanie stosunków własnościowych i respektowanie prawa własności w Polsce, od lat podnosiło problem braku ustawy reprywatyzacyjnej. To niedopuszczalne, by Państwo Polskie wyprzedawało zagrabiony majątek, do którego zostały zgłoszone roszczenia byłych właścicieli i ich spadkobierców, nie zwracając im ich własności.
Przeprowadziliśmy do chwili obecnej szereg spotkań z politykami w Parlamencie i w ministerstwach. Zyskaliśmy indywidualne poparcie niektórych Posłów, jednak żadna partia z liczących się obecnie na polskiej scenie politycznej nie zajęła oficjalnego stanowiska w sprawie reprywatyzacji. Wszystkie projekty ustawy reprywatyzacyjnej przygotowane przez kolejne rządy upadały. Jednak problem wciąż jest i będzie aktualny. Z biegiem czasu jego załatwienie będzie coraz trudniejsze.
Wzywamy polityków wszystkich opcji politycznych do poważnego i ostatecznego zajęcia się sprawą reprywatyzacji. Ustawa reprywatyzacyjna powinna zostać uchwalona jako jedna z pierwszych po ukonstytuowaniu się Nowego Parlamentu.
Ustawowa regulacja kwestii majątkowych zapobiegnie długotrwałym i kosztownym (również dla Skarbu Państwa) procesom sądowym i przyczyni się do rozwoju kraju.
Podkreślić należy, że, spośród byłych krajów komunistycznych, jedynie Polska nie uchwaliła do tej pory ustawy reprywatyzacyjnej.
Zapraszamy wszystkie redakcje i dziennikarzy do kontaktu z nami. Jesteśmy gotowi osobiście przedstawić nasze racje i argumenty podczas wywiadów prasowych, spotkań w studio przed mikrofonem, czy przed kamerą.
Marcin K. Schirmer, Prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego