Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2022-08-18

A A A POLEĆ DRUKUJ

Polacy walczą o niższe ceny drewna opałowego

Ponad 40% polskich gospodarstw (dane CEEB z 2021/2022) ogrzewa domy drewnem opałowym. Biomasa wyróżnia się stabilniejszymi cenami niż inne surowce energetyczne. Wysokie ceny węgla sprawiły, że drewno kawałkowe stało się alternatywą dla osób, które korzystają z pieców i kotłów. Niestety wzrost zainteresowania przełożył się na wzrost cen również surowca pozyskiwanego z drzew. Eksperci z Grupy Drewno Pozytywna Energia przekonują, że warto walczyć o obniżenie podatku VAT na drewno, które obecnie objęte jest największą stawką, jeśli chodzi o źródła energii.

Biomasa to dziś najważniejszą technologią OZE w Polsce. Jest atrakcyjna pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. W wielu polskich domach pali się drewnem naprzemiennie z węglem w tym samym piecu lub osobno w kominku. Obecnie drewno wzbudza zaufanie społeczeństwa ze względu na nowoczesne urządzenia spełniające standardy zrównoważonego rozwoju, w których można spalać biomasę. Zapewnia również bezpieczeństwo energetyczne dla uboższych obywateli.

Niestety wzmożona zainteresowanie drewnem opałowym wynika również z kryzysu na rynku węgla. Z powodu jego braku i bardzo wysokich cen oraz z obawy o dostawy gazu wielu właścicieli posesji interesuje się surowcami OZE. Przełożyło się to na większą sprzedaż drewna opałowego. Wytoczyła się ogólnopolska dyskusja, czy drewna nie zabraknie i czy sytuacja cen nie rozwinie się tak jak w przypadku węgla.

Specjaliści z Grupy Drewno Pozytywna Energia podkreślają fakt, że mimo że, drewno jest tańsze od innych surowców energetycznych to objęte zostało najwyższą stawką podatku VAT, co dyskredytuje je jako OZE.

Obecnie gaz objęty jest stawką VAT 0%, natomiast energia elektryczna 5%. W tej sytuacji 23% stawki VAT na drewno jest nieproporcjonalnie wysoka i niczym nieuzasadniona. Zgodnie z naszymi prognozami, drewno opałowe stanowi koło ratunkowe, szczególnie dla najuboższych obywateli, dla których jest jedyną osiągalną alternatywą. – mówi Piotr Batura z Grupy Drewno Pozytywna Energia.

Ceny za drewno szybują w górę. Warto obserwować cenniki Lasów Państwowych i składów opałowych. Podwyżki wynikają głównie z rosnących kosztów, które muszą ponieść obecnie przedsiębiorcy. Także brak importu surowca z innych krajów. Do czynników rosnących cen należy również dodać zablokowaną przez dyrektywny unijne wycinkę lasów. To naturalne, że w takiej sytuacji ceny drewna opałowego będą nadal rosnąć – mówi Konrad Jaskulski, zielonekominkowe.pl, członek Grupy Pozytywna Energia.

Wyjściem z trudnej sytuacji rosnących kosztów zakupu drewna jest zmniejszenie stawki VAT do 0%. Eksperci z Grupy Pozytywna Energia zachęcają do podpisania petycji w sprawie wprowadzenia zerowej stawki VAT na drewno opałowe. Po zebraniu podpisów petycja zostanie skierowana do Premiera, Prezydenta oraz do właściwych ministerstw.

Link do petycji: https://www.openpetition.eu/pl/petition/online/apel-o-wprowadzenie-stawki-0-vat-na-drewno-opalowe 





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS